Filia w Jędrzejowie

Otwarcie kolejnej - piątej - półki bookcrossingowej w Jędrzejowie - 10.02.2016 r.

Tym razem Maria Jaczyńska Markiewicz  dotarła do  Ochotniczego Hufca Pracy w Jędrzejowie, gdzie  zaproponowała ciekawą formę rozrywki - bez wysiłku i na miejscu - czytanie książek.
"Kącik wędrującej książki" (inaczej bookcrossing - książka w podróży) daje taką możliwość. Wszyscy – uczniowie, nauczyciele, wychowawcy mogą  sięgnąć po książkę w każdej chwili.
Bibliotekarka przekazała na półkę ok. 200 egz. książek o różnej tematyce. Każdy powinien znaleźć coś dla siebie. Poinformowała, że książki te można zabrać do domu, dla rodziców, rodzeństwa, nie trzeba za nie płacić, nie trzeba się nigdzie zapisywać, wypożyczać, po prostu można wziąć książkę i przeczytać, a potem położyć albo w to samo miejsce, albo zostawić w takim miejscu, aby był do niej dogodny dostęp, przy czym trzeba oczywiście uważać, żeby książki nie położyć na deszczu lub śniegu, żeby nie uległa zniszczeniu. Zaproponowała również włączenie wszystkich do akcji zbierania książek tj. jeśli ktoś ma niepotrzebne, przeczytane już książki, może je przynieść do swojego "kącika wędrującej  książki" lub też do Biblioteki Pedagogicznej. Może ktoś z kolegów lub koleżanek, albo wychowawcy, czy nauczyciele wezmą i przeczytają. W taki sposób nadaje się książce "drugie życie". Idea jest taka, aby książki nie kurzyły się na półkach w domach, aby spełniały swoją misję, czyli uczyły, bawiły, zaskakiwały, żeby po prostu były czytane.
Bookcrossing łączy miliony entuzjastów czytania na całym świecie. Obecnie ok. 10 911 500  książek  podróżuje po 132 krajach. W polskim serwisie bookcrossing.pl zarejestrowało się ponad 27000 użytkowników, a w oficjalnym obiegu  jest  niemal 250000  książek (inf. z 10.02.2016 r).
Ruch bookcrossingowy  zyskuje sympatyków i  dużą przychylność społeczeństwa. Cieszy nas, że idea ta  znajduje  propagatorów i  kontynuatorów. Rosnąca popularność tego zjawiska w Polsce mówi sama za siebie, jest pozytywna tendencja  do uwalniania książek, ludzie chętnie dzielą się książkami, które przeczytali.

Opracowała: Maria Jaczyńska-Markiewicz