Filia w Jędrzejowie

"Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego" - lekcje  biblioteczne

"Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego" - lekcje  biblioteczne 21.02.2017 r. Dzień ten został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 r., upamiętniając wydarzenia w Bangladeszu, gdzie
w 1952 roku pięciu studentów zginęło podczas demonstracji w której domagano się nadania językowi bengalskiemu statusu języka urzędowego.

Według UNESCO, niemal połowa z 6000 języków świata jest zagrożona zanikiem w ciągu 2-3 pokoleń. Od 1950 r. zanikło 250 języków. Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego ma w założeniu dopomóc w ochronie różnorodności językowej jako dziedzictwa kulturowego. W 2012 roku w Polsce wystartowała kampania społeczna "Ojczysty - dodaj do ulubionych" zorganizowana przez Narodowe Centrum Kultury i Radę Języka Polskiego. Ma ona na celu podnoszenie świadomości językowej oraz kształtowanie poczucia odpowiedzialności za polszczyznę.

Źródło : https://pl.wikipedia.org/wiki/Mi%C4%99dzynarodowy_Dzie%C5%84_J%C4%99zyka_Ojczystego [dostęp 2017-02-22]

W dwóch  lekcjach wzięło udział 49 uczniów z Gimnazjum nr 1 w Jędrzejowie. Po pokazie multimedialnym nt. MDKJ czytano  wybrany wiersz w języku polskim, porównując go  z utworem napisanym  gwarą śląską. Uczniowie dowiedzieli się również o wynikach głosowania na tytuł książki , która będzie czytana w dniu inauguracji Narodowego Czytania 2 września 2017 r. Wyniki głosowania internautów ogłosił prezydent Andrzej Duda 21 lutego w Międzynarodowym  Dniu Języka Ojczystego. Najwięcej głosów oddano na Wesele S. Wyspiańskiego.  Po podsumowaniu lekcji zaproszono gimnazjalistów do biblioteki na Tydzień Kultury Języka.

Bożena Piątek