Filia w Jędrzejowie

Tygodnia Kultury Języka 2017 - "Wisława Szymborska - jej sposób na życie i praca nad słowem"

Kolejne działania w ramach Tygodnia Kultury Języka odbyły się 17.03.2017 r. Temat: "Wisława Szymborska - jej sposób na życie i praca nad słowem". Lekcjom towarzyszyły słowa laureatki Nagrody Nobla "czytanie książek to najpiękniejsza zabawa, jaką sobie ludzkość wymyśliła". Odbyły się dwie lekcje przeprowadzone przez Jadwigę Sosnowską dla uczniów kl. VI z SP Nr 3 i kl. II Th z Technikum Hotelarskiego przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2  im. Generała Stefana Roweckiego „Grota” w Jędrzejowie. Scenariusz lekcji zawierał projekcję filmu Polscy nobliści, pokaz multimedialny "Poezja niepoważna i wyklejanki jako ciąg dalszy twórczości Wisławy Szymborskiej" głośne czytanie kilku wierszy  oraz wykonywanie kolaży na wzór wycinanek noblistki. Na twórczość  poetki składają się trzy obszary:

  • POEZJA POWAŻNA
  • POEZJA NIEPOWAŻNA
  • WYKLEJANKI

Wisława Szymborska uznawana jest za twórczynię i propagatorkę żartobliwych gatunków literackich, takich jak : "lepieje", "moskaliki", "odwódki" i "altruiki".
Wyklejanki to ogromny zespół kolaży, najczęściej o wymiarach pocztówki. Te minimalistyczne kompozycje Szymborska tworzyła w poszukiwaniu nowych, zaskakujących znaczeń. Przed Noblem wyklejanki Szymborskiej znali tylko jej przyjaciele. Po Noblu pokazano jej kolaże w telewizji, publikowano w prasie, można je było oglądać na wystawach. Uczniowie chętnie wykonywali kolaże do wierszy poetki, wzorując się  jej wyklejankami.

Bożena Piątek