Filia w Końskich

Rok Jana Karskiego 2014

Jan Karski (właściwie Jan Kozielewski) urodził się 24 kwietnia 1914 roku w Łodzi. Zmarł 13 lipca 2000 r. w Waszyngtonie.
Kurier i emisariusz polityczny, który jako pierwszy przekazał rządom Wielkiej Brytanii i Stanów Zjednoczonych osobistą relację o zagładzie Żydów w okupowanej przez hitlerowców Polsce… Nikt mu nie uwierzył…
Po wojnie Jan Karski zdecydował się pozostać na emigracji w Stanach Zjednoczonych i usunął się z życia politycznego. Na Uniwersytecie Georgetown w Waszyngtonie przez dalsze 40 lat wykładał stosunki międzynarodowe i teorię komunizmu.
Jan Karski otrzymał wiele prestiżowych wyróżnień - uhonorowano go między innymi tytułem Sprawiedliwego wśród Narodów Świata; osiem uczelni polskich i zagranicznych przyznało mu doktoraty honoris causa, był kawalerem Orderu Orła Białego i honorowym obywatelem Izraela. Był nominowany do pokojowej Nagrody Nobla. Pośmiertnie prezydent Barack Obama przyznał Janowi Karskiemu, 29 maja 2012 Prezydencki Medal Wolności.
Wystawę przybliżającą postać Jana Karskiego przygotowano w wypożyczalni PBW Filii w Końskich. Będzie ją można oglądać do końca roku.

Przygotowała Kataryna Kucharska