Filia w Opatowie

Fotograf wojennego Opatowa

W dniu 28 listopada w Bibliotece Pedagogicznej w Opatowie odbyło się drugie z planowanego cyklu spotkań pod wspólnym tytułem „CZASY, LUDZIE, MIEJSCA… SPOTKANIA Z DAWNĄ FOTOGRAFIĄ”. Tym razem zaprezentowano niezwykle ciekawe fotografie wykonane przez pochodzącego z Poznania wybitnego kompozytora, dyrygenta i pedagoga, a przy tym utalentowanego fotografika prof. Stefana Bolesława Poradowskiego. W czasie II wojny światowej został on wraz z rodziną  wysiedlony przez Niemców do Opatowa, gdzie wykonał wiele fotografii miasta i ówczesnych wydarzeń.
W pierwszej części pokazu zaprezentowano zdjęcia zabudowy  miasta wykonane 20 kwietnia 1944 r. W jego drugiej części  licznie przybyli do biblioteki uczestnicy, wśród który byli także przedstawiciele miejscowej prasy i radia obejrzeli unikalną,  nigdy do tej pory nie pokazywaną publicznie serię  ponad 30 zdjęć z niecodziennego wydarzenia, jakim był pogrzeb żony niemieckiego starosty powiatu opatowskiego Otto Rittera zabitej koło Ujazdu w zamachu 24 kwietnia 1944 r. i pochowanej na opatowskim cmentarzu. Prezentacja spotkała się z niezwykle żywym odbiorem uczestników, wśród których byli także naoczni świadkowie tamtych wydarzeń. Odkryto nowe i przypomniano zupełnie zapomniane fakty z historii Opatowa.
Wszystkie pokazane zdjęcia pochodziły ze zbiorów rodziny prof. Poradowskiego: Kingi Poradowskiej – Banaszek i Pawła Banaszka. Za ich udostępnienie serdecznie dziękujemy!  Spotkanie prowadzili
i opatrzyli stosownym komentarzem historycznym - kierownik biblioteki Marek Lis i opatowski regionalista Zbigniew Zybała.

Marek Lis