Filia w Ostrowcu Św.

Konkurs Literacki na Opowiadanie pt. "Życie jest wielką podróżą pełną wielu odkryć" - nagrodzone opowiadanie

Organizatorzy konkursu oceniali prace uczestników za oryginalność, dojrzałość, wartości językowe i artystyczne oraz wrażliwość i wyobraźnię.
Poniżej prezentujemy fragment nagrodzonego opowiadania.

... Jego podróż duchowa zaczęła się tak jak u większości w jego kraju, od chrześcijaństwa. Urodzony w porządnej, katolickiej rodzinie przyjął chrzest, komunię i bierzmowanie, nie dlatego, że chciał. Głównie bał się oceny i reakcji rodziny, przecież nie powie im, że nie czuje potrzeby uczestniczenia w obowiązujących rytuałach. Im bardziej rozwijał się duchowo, tym mocniej odczuwał potrzebę buntu. Wszystkie swoje negatywne odczucia tłumił aż do wyjazdu na studia.
Samo fizyczne oddalenie się od rodziny wystarczyło, by rozpoczął swoją rewolucję religijną. Wyzbył się Boga, zostając przy tym zgorzkniałym ateistą. Uparcie trzymał się tej filozoficznej drogi, wyśmiewając każdego kto bronił chociaż cząstki wiary. W głębi duszy nie wierzył w odziedziczone po rodzicach wartości. Był to jednak idealny sposób, żeby rozładować emocje i przy okazji zirytować swoim uporem katolików. I to był jego główny cel. Za każdym razem, gdy rozdzierał na strzępy ich argumenty, czuł ogromną satysfakcję. Była to swego rodzaju rekompensata za lata wymuszonych wędrówek do kościoła. Ale z czasem jego bunt zaczął słabnąć. Zdał sobie sprawę, że nienawiścią nic nie osiągnie, że jego ‘rewolucja’ była jak płacz rozpieszczonego dziecka, które pierwszy raz usłyszało słowo 'nie'. …

Igor Kuśmierski
18 lat
Liceum Ogólnokształcące Nr I im. Stanisława Staszica
ul. Kilińskiego 19
27-400 Ostrowiec Świętokrzyski

Całość opowiadania została zaprezentowana na podsumowaniu konkursu przez opiekuna ucznia, nauczyciela języka polskiego p. Dorotę Mączkę.

Małgorzata Golis