Filia w Ostrowcu Św.

Spotkanie autorskie z Andrzejem Nowakiem-Arczewskim

18 maja 2017 roku Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Ostrowcu Świętokrzyskiem wraz z Klubem Literacki Aspekt oraz Uniwersytetem Trzeciego Wieku przy Wyższej Szkole Biznesu i Przedsiębiorczości przygotowała spotkanie autorskie z Andrzejem Nowakiem-Arczewskim, współpracownikiem "Echa Dnia", dziennikarzem, który aktywnie brał i nadal bierze udział w życiu społecznym, literackim i kulturalnym naszego regionu. Za pracę na rzecz lokalnej demokracji w 2015 roku otrzymał od wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego Odznakę Honorową Za Zasługi dla Rozwoju Gospodarki Rzeczypospolitej Polskiej.
Andrzej Nowak-Arczewski to nie tylko dziennikarz. To także autor kilku książek między innymi głośnego ostatnimi laty tytułu - My za pałacu, o przemianach gospodarczych w naszym regionie. Spotkanie autorskie było też okazją do promocji jego nowej książki wydanej przez wydawnictwo Prószyński i S-ka pt. Zmiłuj się nad nami 
Andrzej Nowak-Arczewski, reporter, wielokrotnie odwiedzał niewielkie miasteczko. Jego głównym celem było ustalenie, co działo się w Klimontowie podczas II wojny światowej i co stało się tuż po wojnie. 

W treści książki jest pełno „suchych” faktów wydobytych z zakamarków ludzkiej pamięci żyjących świadków wydarzeń czasów wojny i tuż po wojnie i to one pokazują złożoność relacji polsko-żydowskich, których historia wcale nie jest taka oczywista i jednoznaczna. 
Należy zaznaczyć, że autor nie stara się nikogo oceniać, nie szuka winnych, pragnie jedynie odkryć prawdę, która należy się wszystkim. 
Imprezę literacką uatrakcyjniły piosenki Agnieszki Osieckiej o tematyce żydowskiej śpiewane przez Perły Ryszarda Góry
Na spotkanie z autorem przybyło do naszej biblioteki wiele zainteresowanych osób, wśród których była też licznie zgromadzona młodzież ostrowieckich szkół ponadgimnazjalnych. Wszyscy w skupieniu wysłuchali relacji pisarza o tym, jak powstawała ta książka, mając nadzieję, że w niedalekiej przyszłości ukaże się nowa, równie ciekawa w treści jak obecna.

Małgorzata Golis