Filia w Ostrowcu Św.

Jasełka z UTW

Jasełka to jeden ze zwyczajów świętowania Bożego Narodzenia. Organizuje się je tuż przed lub niedługo po świętach. Przywędrowały do nas w XVI wieku z Włoch i wpisały się na stałe w naszą, polską tradycję. Nazwa pochodzi od staropolskiego słowa "jasło", a oznaczało ono "żłób" Ich treścią była i jest nadal historia narodzenia Jezusa w Betlejem.
Choć święta już dawno za nami to we wtorek 09.01.2018 roku w Ostrowcu Św., w Filii Biblioteki Pedagogicznej w Kielcach grupa pasjonatów teatralnych działających w ramach Uniwersytetu Trzeciego Wieku wprowadziła zebranych w bibliotece gości - uczniowie klasy III PSP Nr 5 - w wyjątkowy klimat. Dzięki treści, barwności postaci i scenografii szczególnie dzieci upodobały sobie przedstawienia jasełek. Głównymi postaciami szopki byli: Józef, Maryja, maleńkie dziecię Jezus, trzej królowie, pasterze, a także uosobienie zła – diabeł. Oczywiście w przedstawieniu brali także udział aniołowie. Każda z postaci Jasełek starała się przekazać oglądającym jakieś przesłanie związane z wartościami, które niesie ze sobą Boże Narodzenie. Aktorzy z UTW włożyli wiele wysiłku aby zebrani uczniowie mogli poczuć prawdziwą atmosferę tego święta.
Na zakończenie spotkania, wychowawczyni klasy III w ciepłych słowach przekazała grupie teatralnej z UTW serdeczne podziękowanie za włożony trud i zapał w organizację Jasełek.

Małgorzata Golis