Filia w Ostrowcu Św.

Bezpieczny Internet - lekcja biblioteczna

Internet, komputer, telefon komórkowy to technologie, które w dużej mierze ułatwiają codzienne życie. Internet to okno na szeroki świat, można w nim znaleźć ogrom ciekawych informacji. Telefon to codzienna komunikacja, a komputer zapewnia rozrywkę i pomaga w pracy. Okazuje się jednak, że niosą one ze sobą także różne zagrożenia i dlatego należy jak najwcześniej je poznać aby umieć radzić sobie z nimi. A w szczególności dotyczy to młodego pokolenia.
I to ważne przesłanie stało się tematem spotkań w marcu i kwietniu, z uczniami klasy III PSP Nr 1 w Ostrowcu Św. oraz uczniami klas I-III PSP im. mjr. Jana Piwnika "Ponurego" w Mominie.
Zajęcia podzielone były na dwie części. Część teoretyczną - krótki wykład oraz bardziej praktyczną, podczas której dzieci oglądały film animowany o zagrożeniach z jakimi mogą spotkać się korzystając z zasobów internetu. Po obejrzeniu filmu uczniowie analizowali obejrzane scenki pod kątem niebezpieczeństw, które mogą spotkać w świecie wirtualnym, podawały również sposoby radzenia sobie
w takich sytuacjach. Wspólnymi siłami postarały się ustalić główne zasady bezpiecznego internetu, do których będą się stosowały.

Na zakończenie zajęć uczniowie uczestniczyli w zabawie, która miała za zadanie sprawdzić w jakim stopniu uczniowie zrozumieli i zapamiętali temat o bezpiecznym internecie. Na zadawane pytania wszyscy odpowiadali na 6! Mimo tak dobrego wyniku i tego, że dzieci są świadome zagrożeń w sieci, dorośli powinni towarzyszyć im w poznawaniu internetowego środowiska.
Ze względu na ważne przesłanie, w ramach lekcji bibliotecznych planujemy nadal prowadzenie zajęć o tej tematyce.

Małgorzata Golis