Filia w Ostrowcu Św.

Etnografia dla najmłodszych - warsztaty

26 marca  uczniowie klasy I i II z PSP nr 10 w Ostrowcu Świętokrzyskim odwiedzili po  raz kolejny Wojewódzką Bibliotekę Pedagogiczną w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim. Tym razem uczestniczyli w zajęciach z cyklu Etnografia dla najmłodszych.
Na początku odbyła się część literacka, podczas której uczniowie zapoznali się z wierszykiem Joanny Bernat  Jak powstaje chleb? Następnie odbyły się warsztaty prowadzone przez Pana Władysława Edwarda Kostkowskiego - ambasadora zdrowia. Uczniowie poznali etapy powstawania chleba. Wyrabiali ciasto na chleb na zakwasie, dosypując różne ziarna. Podczas warsztatów prezentowane były różne rodzaje mąki, kłosy zbóż, ziarna zbóż, kasze oraz koszyczek rozrostowy do chleba, sito do przesiewania mąki, różne naczynia gliniane i drewniane łyżki, łyżeczki itp. Na koniec pierwszej części warsztatów odbyły się ćwiczenia utrwalające zdobytą wiedzę m.in. łączenie w pary różnych składników np. kukurydza - mąka kukurydziana, owies - płatki owsiane, pszenica - mąka pszenna, dynia - mąka dyniowa. Dzieci doskonale poradziły sobie podczas przydzielonych im zadań, które wykonywały we wcześniej wylosowanych  przez siebie grupach.
Kolejna część warsztatów Poznajemy świat przypraw miała  na celu zapoznać uczniów z przyprawami stosowanymi w naszej kuchni oraz z tymi mniej znanymi. Na podsumowanie odbyły się zajęcia plastyczne - lepienie z masy solnej żółwi, ślimaczków i różnych postaci, które były ozdobione zbożami, przyprawami. Dzieci podczas zajęć były bardzo zadowolone i pełne wrażeń, zabrały sobie do domu różne przyprawy, które wykorzystają podczas gotowania z rodzicami.

Serdecznie dziękujemy Panu Edwardowi Władysławowi Kostkowskiemu za przeprowadzenie warsztatów oraz ogromną liczbę przypraw i rzadkie zboża.

Justyna Polanowska