Filia w Ostrowcu Św.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018

Tegoroczny Ogólnopolski Tydzień Bibliotek odbywał się pod hasłem "(Do)wolność czytania". Jego wieloznaczność można było odczytywać w kontekście obchodzonej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Można go również interpretować, jako wskazówkę szczególnie dla młodych czytelników, że możemy dzisiaj czytać, co tylko chcemy, kiedy chcemy i jak chcemy.
Włączając się w obchody tego święta, Biblioteka Pedagogiczna w Ostrowcu Św. przygotowała cykl zajęć dla dzieci z Publicznego Przedszkola nr 19, pod nazwą "W świecie baśni, bajek i bajeczek".
Baśnie są ogromnie ważne w życiu młodego czytelnika, bo poprzez swoją symbolikę, docierają do podświadomości dzieci i pomagają im uzmysłowić sobie niektóre lęki. Utrwalają wzorce zachowania. Dla dziecka w wieku przedszkolnym bajki i baśnie to źródło bogatej wiedzy o świecie ludzi. Baśnie uczą; są ulubioną lekturą dzieci w tym wieku, dlatego po raz kolejny sięgnięto po nie podczas spotkań w naszej bibliotece.
Na początek wszystkie zgromadzone dzieci chętnie opowiadały o roli czytania książek w życiu każdego człowieka. Następnie z uwagą wysłuchały bajki, a potem razem wymyślały kolejne przygody, jakie mogły spotkać głównego bohatera - krecika. Całej grupie spodobały się również teatrzyki wykonane w formie przestrzenno-plastycznej, znajdujące się w bibliotece a przedstawiające treść czytanych bajek. Dzieci były zachwycone, że mogły zobaczyć i dotknąć małych bajkowych bohaterów. Bezbłędnie odgadywały tytuły znanych baśni, czytanych fragmentami.
Spotkania przebiegły w miłej i wesołej atmosferze. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z wizyty w bibliotece oraz ze spotkania z bohaterami czytanych bajek. Mamy nadzieję, że cykl zajęć o tej tematyce będzie kontynuowany.

Małgorzata Szurek
Barbara Pawelec