Filia w Ostrowcu Św.

Ogólnopolski Tydzień Bibliotek 2018 - wystawa

Hasło "(Do)wolność czytania" jest nawiązaniem do obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Autorzy tegorocznego hasła uzasadnili swój wybór następująco:

"W dosłownym znaczeniu słowa „dowolność” oraz w sensie ukrytym, rozumiemy jako będące zależne, wyłączne od własnej woli, nieskrępowane nakazami, przepisami, swobodne, wolne czytanie, nieograniczony dostęp do książki w różnym formacie (książka tradycyjna, elektroniczna, audiobook), a co za tym idzie również do biblioteki.
(Do)wolność czytania pozwala nam rozwijać się umysłowo, kulturalnie, poznawać różne poglądy, mieć nieograniczone możliwości" [źródło: sbp.pl].

Z okazji Tygodnia Bibliotek w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrowcu Św., została przygotowana wystawa prezentująca historię książki, począwszy od pierwszych znaków wykutych w skale, poprzez książki spisywane na papirusie, drukowane na prasach, po nowoczesne wydawnictwa elektroniczne. Wystawa zawierała także pozycje książkowe, dotyczące historii bibliotek, które były i są nadal nie tylko miejscem, gdzie wypożycza się książki i promuje czytelnictwo, ale także popularyzuje się szeroką pojętą kulturę.

Małgorzata Szurek