Filia w Ostrowcu Św.

EDD 2018 - wystawa - Józef Piłsudski na pomnikach II Rzeczypospolitej

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2018 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim została przygotowana wystawa: "Józef Piłsudski na pomnikach II Rzeczypospolitej", która składała się z 20 plansz.                   
"W okresie międzywojennym osoba Józefa Piłsudskiego był częstym tematem prac podejmowanych przez artystów. Jednak sposób w jaki go przedstawiano z czasem się zmieniał. Jeszcze przed przejęciem przez niego władzy wypracowane zostały ogólne kanony przedstawienia jego postaci. W okresie walk legionowych w wizerunkach Piłsudskiego uwypuklana była melancholia, wizjonerstwo zapatrzenie w dal. Po 1920 roku ukazywano go jako zwycięskiego wodza. Przed 1926 rokiem "samotnik z Sulejówka” przedstawiany był jako zatroskany wódz (zamyślony, zgarbiony, ciężko wsparty na szabli). Po przewrocie majowym powstawały prace, które pokazywały go jako człowieka cierpiącego i jednocześnie zwycięskiego wodza."
(cytat z wystawy Józef Piłsudski na pomnikach w II Rzeczypospolitej). Wystawa została wypożyczona z Muzeum Historii Kielc. 

J.P