Filia w Ostrowcu Św.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 - wykład

W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyła się kolejna edycja Europejskich Dni Dziedzictwa tym razem pod hasłem "Niepodległa dla wszystkich".
Z tej okazji 15 września został wygłoszony wykład przez Pana Marka Wójcickiego, kustosza Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu Świętokrzyskim na temat: Ostrowiec w latach I wojny światowej (1914-1918). Na prezentacji multimedialnej zostały zaprezentowane zdjęcia ze zbiorów Muzeum Historyczno-Archeologicznego dotyczące tego okresu historii Ostrowca. Na wykładzie uczestnicy dowiedzieli się m. in., że w Ostrowcu 23 czerwca 1915 r. cofające się wojska rosyjskie wysadziły w powietrze obydwa wielkie piece i 4 piece martenowskie, zniszczyły sporą ilość maszyn
i urządzeń, niektóre zaś wywiozły. Zniszczono mosty na Kamiennej, zburzeniu uległo 20 budynków w samym Ostrowcu. W latach 1914-1918 Ostrowiec dysponował dwoma szpitalami - Epidemicznym Szpitalem Miejskim oraz szpitalem przyfabrycznym. W wydarzeniu uczestniczyli mieszkańcy Ostrowca Świętokrzyskiego oraz licznie przybyli uczniowie pod opieką swoich nauczycieli . Byli to  uczniowie z ZS nr 1 ( kl. I A, kl. III A), uczniowie z ZS nr 2 (kl. I TB, kl. IV TB, kl. IV TG, kl. IV TI) oraz uczniowie z ZDZ w Ostrowcu Świętokrzyskim. Odbyło się również zwiedzanie wystawy: "Józef Piłsudski na pomnikach II Rzeczypospolitej", która została wypożyczona z Muzeum Historii Kielc.

J.P.