Filia w Ostrowcu Św.

Promocja najnowszej książki Andrzeja Nowaka-Arczewskiego

07 listopada 2018 roku w Bibliotece Pedagogicznej Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Ostrowcu Św odbyła się promocja najnowszej pozycji książkowej naszego ostrowieckiego pisarza Andrzeja Nowaka - Arczewskiego pt. „Stań do apelu”. To kolejna praca reporterska tego pisarza tym razem o Tomaszu Wójciku "Tarzanie", dowódcy oddziału, który 7 lipca 1944 r. walczył w Woli Grójeckiej, wybitnym żołnierzu, legendarnym partyzancie, który ma tylu zwolenników, co przeciwników. Autor, w swojej wypowiedzi nakreślił tę tragiczną postać w całej złożoności. Nie wskazał na jego winę czy bohaterstwo. W książce stawia wiele pytań. Według założeń książka, jak to podkreślił Andrzej Nowak-Arczewski ma wzbudzać emocje, budzić do refleksji. Treścią są przede wszystkim relacje osób, które go znały, stykały się z nim lub tylko o nim słyszały. Lektura książki nie jest łatwa bo wspomnienia nawiązują często do tragicznych sytuacji, a każdy z rozmówców ma swoją wersję zdarzeń. Ale jak sam autor powiedział, napisał tę reporterską opowieść, "... by skłonić czytelnika do zastanowienia się, czy można kogoś całkowicie bez refleksji piętnować bądź bezkrytycznie uznawać za bohatera bez skazy".
W spotkaniu wzięło udział wiele zainteresowanych tematem osób, wśród których znajdowali się przedstawiciele wszystkich pokoleń począwszy od młodzieży szkolnej, a skończywszy na przedstawicielach Uniwersytetu Trzeciego Wieku. Świadczy to o tym, że temat związany z walką narodowo-wyzwoleńczą w Polsce po zakończeniu II wojny światowej jest ciągle na czasie i interesuje wszystkich bez względu na wiek. Na koniec wykładu autora posypały się pytania związane z tematem spotkania i treścią książki.
Spotkanie autorskie bardzo ciekawie poprowadzili P. Matylda Niewójt Prezes UTW w Ostrowcu, znawca literatury oraz Waldemar Brociek Kustosz Muzeum Historyczno-Archeologicznego w Ostrowcu, historyk.

Małgorzata Golis