Filia w Ostrowcu Św.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2019 - spotkanie

Europejskie Dni Dziedzictwa to jedna z największych inicjatyw, której celem jest ukazanie i promocja dziedzictwa kulturowego. Każdego roku umożliwia ona dostęp do rzadko otwieranych dla publiczności obiektów, a w jej ramach odbywa się wiele atrakcyjnych wydarzeń. W tym roku EDD przypadły na 7-8 i 14-15 września. Hasłem przewodnim tegorocznej edycji był "Polski splot". Pojęcie „splotu” nie jest jednoznaczne. Z jednej strony nawiązuje do skomplikowanej historii naszego kraju, a czytany wprost, umożliwia organizację wydarzeń związanych z modą polską, krawiectwem, rzemiosłem czy tradycjami tkackimi.
Z tej okazji w Bibliotece Pedagogicznej gościły Panie z Uniwersytetu Trzeciego Wieku, które opowiadały o swoich rękodzielniczych pasjach. Obecna na spotkaniu młodzież z ZSiPP nr 3 oraz z CKZiU dowiedziała się o różnych technikach polskich splotów, wykorzystywanych w koronkarstwie czy szydełkarstwie. Rękodzieło artystyczne to nie tylko ciekawe zainteresowania czy hobby. Oprócz niewątpliwej przyjemności, jaką sprawia twórcom, jest to też ogrom mozolnej pracy. Na przykład niewielkich rozmiarów serwetka wykonana szydełkiem może powstawać nawet całe popołudnie.
Dziękujemy serdecznie naszym prelegentkom: p. Jadwidze Chodorek, p. Elżbiecie Frańczak, p. Lenie Szyriajewie z UTW Sekcja Rękodzieła i Sztuki Użytecznej prowadzonej przez p. Emilię Sękiewicz. Ciekawe spotkanie połączyło pokolenia za pomocą szydełka i zręcznych dłoni. Spotkaniu towarzyszyła wystawa prac dostępna w budynku biblioteki do końca września.

Małgorzata Szurek