Filia w Ostrowcu Św.

Dzień guzika - wystawa

W PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim została przygotowana wystawa    pt. "Dzień guzika". Dzień ten obchodzimy  12 grudnia. "Skąd wzięła się ta data? W handlu miarą guzików jest tuzin, czyli 12 sztuk, a wielokrotność tuzina to gross - 12 x 12, czyli 144 sztuki. Stąd data guzikowego święta". (A. Bukowińska, W poszukiwaniu zaginionych guzików. – "Wychowanie w Przedszkolu", 2019, nr 9, s. 28)
Wystawa składa się z trzech części. Pierwsza z nich  powstała na podstawie fragmentów książki Zbigniewa Kostrzewy "Guzik w literaturze". Zostały również zaprezentowane różne książki dla dzieci z motywem guzika.
Na drugiej  części wystawy prezentowane są barwne ozdoby z wykorzystaniem guzików: choinki, bombki, kartki ozdobne, wisiorki i łańcuszki. Na wystawie  nie zabrakło nietypowych ozdobnych guzików m.in. : guzik w kształcie truskawki, marchewki, kukurydzy, słonika, samochodu czy smoczka dziecięcego lub wózeczka dziecięcego. Część ślicznych ozdób zostało wykonanych przez Panią Emilię Sękiewicz, która prowadzi Grupę Rękodzieła   i Sztuki Użytecznej UTW w Ostrowcu Świętokrzyskim. Niektóre z ozdób zostały wykonane przez autorkę wystawy  Panią Justynę Polanowską. Trzecia część wystawy dotyczy możliwości wykorzystania guzika w nauczaniu. W tej części prezentowane są różne artykuły z czasopism metodycznych, które mogą być inspiracją dla nauczycieli do przeprowadzenia ciekawych lekcji z uczniami. Można również zobaczyć książki: Matematyka ze sznurka i guzika: zabawy w liczenie, mierzenie, układanie autorstwa Kristin Dahl oraz Dziecięcą matematykę autorstwa Edyty Gruszczyk-Kolczyńskiej, w których guzik jest zastosowany w edukacji matematycznej. Wystawa cieszy się dużym zainteresowaniem wśród uczniów i nauczycieli  odwiedzających bibliotekę. Wystawa ta urozmaiciła również  sobotnie warsztaty dla dzieci i rodziców. Wystawę można oglądać do połowy stycznia 2020 roku.

J. Polanowska