Filia w Ostrowcu Św.

Magia Świąt - lekcja biblioteczna

Kolejna klasa w progach naszej biblioteki pojawiła się 13 grudnia. Widać, że magia działa, bo Boże Narodzenie to czas pięknych spotkań i radości. A jeśli bożonarodzeniowe spotkania to w pierwszej kolejności wieczerza wigilijna. Dzieci opowiadały o wypatrywaniu pierwszej gwiazdki, o potrawach na wigilijnym stole i o dodatkowym nakryciu dla niespodziewanego gościa.
Co to były podłaźniki, dlaczego gospodarze przynosili do domów snopy słomy, dlaczego opłatki miały inny kolor niż biały. O tych i innych zwyczajach tego święta, czczonych przez naszych dziadków
i pradziadków wszyscy mogli dowiedzieć się z krótkiego filmy zrealizowanego na terenie muzeum etnograficznego w Krakowie.

Mali uczniowie odpowiadali także na wylosowane z kalendarza adwentowego zagadki tematycznie związanymi z Bożym Narodzeniem. Poprawnych odpowiedzi - 100%.
Na zakończenie spotkania tradycyjnie odbyły się zajęcia plastyczne. Dzieci miały do wykonania kartkę świąteczną z zielona choinką, na której znalazły się także życzenia świąteczne dla najbliższych.

Małgorzata Golis