Filia w Ostrowcu Św.

Hobbit, czyli tam i z powrotem - lekcje z lekturą

W dniu 12 grudnia w PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim została przeprowadzona na prośbę Pani Polonistki lekcja na podstawie lektury Hobbit, czyli tam i z powrotem J. R. R. Tolkiena. W lekcji uczestniczyli uczniowie z klasy VI z PSP nr 1 w Ostrowcu Świętokrzyskim. Ponieważ 12 grudnia obchodzimy Dzień guzika, uczniowie przynieśli ze sobą różne kolorowe guziki. Przed lekcją uczniowie zobaczyli wystawę, która została przygotowana w PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim z okazji tego święta. Następnie klasa podzieliła się  na grupy według odnalezionych wspólnych cech swoich guzików. Uczniowie dowiedzieli się dlaczego święto guzika przypada 12 grudnia. W poszczególnych grupach młodzież zaprezentowała najpopularniejsze powiedzenia  i związki frazeologiczne związane ze słowem guzik. Następnie odbyła się cześć lekcji, która dotyczyła lektury Hobbit, czyli tam i z powrotem. Na początku uczniowie zostali zapoznani z wybranymi elementami biografii J. R. R. Tolkiena na podstawie książki J. R. R. Tolkien biografia. Jakim człowiekiem był twórca Hobbita i Władcy Pierścieni  H. Carpentera. Następnie każda z grup przedstawiła najważniejsze informacje o istotach fantastycznych występujących  w  lekturze.  Wśród omówionych istot fantastycznych były m.in.: krasnale, smoki, elfy itp. Następnie dzieci odgadywały  zagadki dotyczące lektury. Uczniowie doskonale poradzili sobie z tym zadaniem. W kolejnej części lekcji odbyły się różne ćwiczenia z elementami twórczego myślenia. Uczniowie wykazali się dużą pomysłowością.
Na zakończenie lekcji uczniowie w poszczególnych grupach mieli za zadanie zaprezentować w dowolnie wybranej przez siebie formie dany fragment książki, który wylosowali. Młodzież przygotowała m.in. prace plastyczne, scenki dramowe, opowiadania i komiksy. Mogliśmy zobaczyć m.in. spotkanie Bilbo Bagginsa ze smokiem, spotkanie Bilbo Bagginsa z Gollumem czy pożegnanie Gandalfa
z grupą krasnoludów i Bilbo Bagginsem. Uczniowie wykazali się dużą znajomością lektury. Taka forma zajęć bardzo podobała się uczniom i Pani Polonistce i jesteśmy umówieni na kolejne spotkanie. Lekcję przygotowała i przeprowadziła Justyna Polanowska.

J. Polanowska