Filia w Ostrowcu Św.

A jaki to kłosek? Niecodzienne warsztaty w bibliotece dla rodziców i dzieci

14 grudnia w sobotę w PBW  Kielce, Filia w Ostrowcu Świętokrzyskim odbyły się po raz kolejny warsztaty z cyklu "Jak powstaje chleb" tym razem na prośbę rodziców. Biblioteka znów wyszła naprzeciw oczekiwaniom swoich czytelników. Warsztaty składały się z czterech części: literackiej, teoretycznej, praktycznej i rozrywkowej.
Na początku odbyła się część literacka, podczas której uczniowie zapoznali się z wierszykiem Joanny Bernat Jak powstaje chleb? Następnie odbyły się warsztaty prowadzone przez Pana Władysława Edwarda Kostkowskiego - ambasadora zdrowia. Dzieci i  rodzice poznali etapy powstawania chleba. Wyrabiali ciasto  na chleb z mąki orkiszowej na naturalnym zakwasie.  Podczas warsztatów prezentowane były różne rodzaje mąki, kłosy zbóż, ziarna zbóż, kasze oraz koszyczek rozrostowy do chleba, sito do przesiewania mąki, różne naczynia gliniane i drewniane łyżki, łyżeczki itp. Dzieci mogły zobaczyć prawdziwy snopek przygotowany z prastarego zboża praskórki. Na koniec  trzeciej części warsztatów odbyły się ćwiczenia utrwalające zdobytą wiedzę m.in. łączenie w pary różnych składników np. kukurydza - mąka kukurydziana, owies - płatki owsiane, pszenica - mąka pszenna, dynia - mąka dyniowa. Dzieci i rodzice doskonale poradzili sobie podczas przydzielonych im zadań.
Podczas przerwy odbyła się degustacja domowych ciasteczek z kaszy jaglanej i płatków owsianych. Zarówno dzieciom i rodzicom bardzo smakowały. Na podsumowanie odbyły się zajęcia plastyczne - lepienie z masy solnej żółwi, ślimaczków i różnych postaci, które były ozdobione zbożami, kaszami itp.  Dzieci podczas zajęć były bardzo zadowolone i pełne wrażeń. Każdy z rodziców otrzymał mąkę orkiszową oraz  naturalny zakwas do własnego wypieku chleba.  Wkrótce kolejne warsztaty dla tej samej grupy uczestników. Tym razem odbędą się one podczas ferii zimowych. Serdecznie dziękujemy Panu Edwardowi Władysławowi Kostkowskiemu za przeprowadzenie warsztatów. Niecodzienne warsztaty w bibliotece realizowane są według pomysłu Justyny Polanowskiej.

J. Polanowska