Filia w Ostrowcu Św.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2014

W ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2014 w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach filia w Ostrowcu Św. odbyła się lekcja dla uczniów klasy drugiej i trzeciej PSP nr 5 w Ostrowiec Św.
Tematem zajęć był: ”Zamek Krzyżtopór w Ujeździe jako element dziedzictwa narodowego”.
Krótkie zwiedzanie ruin zamku było możliwe dzięki wykorzystaniu własnych zbiorów multimedialnych. Komentarz do oglądanego filmu pozwolił na wspólne, sprawne rozwiązanie krzyżówki, której hasła związane były z tematem zajęć, a rozwiązaniem okazała się nazwa miejscowości, w której znajduje się zamek.
Następnie rozpoczął się kolejny etap naszego spotkania. Z wielu określeń znajdujących się na tablicy dzieci wybierały takie, które cechują prawdziwego rycerza i krótko je charakteryzowały. Prowadząca przytaczała sytuacje z codziennego życia, a dzieci odpowiadały jak zachowałby się w nich współczesny rycerz (np. staruszka stoi  przed jezdnią: co zrobi współczesny rycerz?). Przy tej okazji okazało się, że w codziennych sytuacjach też przydałoby się posiadać niektóre cechy dawnych rycerzy bo czasem o nich zapominamy.
W celu rozluźnienia atmosfery dzieci dostały do pokolorowania postacie rycerza i królewny. Ćwiczyły w ten sposób  swoje manualne umiejętności. Z barwnych ilustracji powstała klasowa wystawka. Zakończeniem zajęć było wysłuchanie „Legendy o Białej Damie” związanej z zamkiem Krzyżtopór. Dzieci z zaciekawieniem wsłuchiwały się w treść podania ale nie było widać na ich twarzach śladu strachu. Raczej uśmiech i powątpiewanie. Mamy nadzieję, że kształtowanie u dzieci świadomości przynależności do regionu i jego kultury pozwoli na większą tożsamość kulturową dorosłego człowieka.