Filia w Ostrowcu Św.

Światowy Dzień Kota

27 lutego 2014 r. nawiązując do minionego w zeszłym tygodniu Światowego Dnia Kota odbyło się spotkanie z dziećmi z Przedszkola Publicznego nr 19, którego celem było uwrażliwienie dzieci na sytuację kotów bezdomnych, zapoznanie ich ze środowiskiem życia, zwyczajami i oczywiście przypomnienie sobie kocich bohaterów  występujących w książkach dla dzieci. Spotkanie składało się z 3 części.
W pierwszej, metodą pogadanki, dzieci doszły do wniosków, że koty są zwierzętami pożytecznymi i kota możemy nazwać przyjacielem człowieka. Dzieci mówiły o kotach dzikich, potrafiły je nazwać
a także o kotach domowych czyli swoich ulubieńcach. Druga część nawiązywała do literackich postaci kota. Po przeczytaniu bajki  Anny Turczy-Jurczyńskiej Zguba. Opowieści o kocie Florku przedszkolaki analizowały zachowania małego kotka, które z łatwością przeniosły na rzeczywisty grunt i ludzkie zachowania. Wiedziały jak należy się właściwie zachować, a postępowanie kotka uznały za naganne. Książeczka zawierała treści dydaktyczne. Na zakończenie maluchy z zapałem pokolorowały postać Kota w Butach a w nagrodę dostały wesołe zakładki do książek. Spotkanie przebiegło wg założeń, dzieci przyswoiły sobie nową dla nich wiedzę o kotach jako zwierzętach i uświadomiły sobie jak w wielu bajkach występują koty i jak dużą sympatią cieszą się wśród ludzi. Dlatego pomagajmy kotkom w miarę naszych możliwości.

Barbara Pawelec 
Zdjęcia - Anna Spustek