Filia w Ostrowcu Św.

XXIII Tydzień Kultury Języka - wystawa    

XXIII Tydzień Kultury Języka ogłoszono pod hasłem będącym cytatem z wielkiego dramaturga angielskiego Wiliama Szekspira "Mówić to mało - trzeba mówić do rzeczy".
Ważny jest więc nie tylko sam akt mówienia, ale co i w jaki sposób powinniśmy wyrazić , aby jak najlepiej osiągnąć zamierzony cel.

Z okazji obchodzonego Tygodnia zorganizowano w Bibliotece Pedagogicznej w Ostrowcu Św. wystawę na bazie własnych zbiorów. Cały materiał został podzielony na trzy obszary:

     - propagowanie kultury języka
     - rola języka w życiu człowieka
     - kształtowanie estetyki i formy wypowiedzi

Najwięcej miejsca poświęcono propagowaniu kultury języka, w tym zmianom językowym na tle przemian społecznych. Zalicza się do nich m.in. rozszerzające się niestety  zjawisko wulgaryzacji języka obecne jeszcze niedawno w niższych kręgach społecznych. Wyeksponowano znaczące artykuły z tego zagadnienia z takich czasopism jak: "Polonistyka”, "Problemy Opiekuńczo Wychowawcze”, "Opieka Wychowanie Terapia”.
Biblioteka posiada dość dużo pozycji zajmujących się zagadnieniem języka i jego roli w komunikowaniu się. Na wystawie wyeksponowano te najnowsze, aby zainteresować czytelników ważnym problemem.

Dorota Kula