Filia w Ostrowcu Św.

Tydzień Bibliotek 2015

Tydzień Bibliotek 2015 już za nami. Hasło tegorocznych obchodów "Wybieram bibliotekę” doskonale odzwierciedlało myśl przewodnią inicjatyw podjętych w naszej bibliotece. 
Przygotowana została bogata wystawa zachęcająca do aktywnego czytelnictwa i promująca biblioteki pedagogiczne w nowym systemie edukacji. Składała się z kilku bloków tematycznych takich jak: historia organizacji Tygodnia Bibliotek, rola bibliotek pedagogicznych w nowej rzeczywistości oraz pokazanie bogatej oferty bibliotek skierowanej do różnych grup użytkowników. Wystawa dostępna była  dla wszystkich czytelników a także uczniów przybyłych na zajęcia biblioteczne. Wzięli w niej udział  uczniowie z PSP nr 5 pod opieką p. Alicją Krysztofik. Spotkanie miało na celu zainteresować młodych uczestników książką i biblioteką oraz pokazać rolę jaką mogą i powinny one odegrać w ich życiu. Poprzez ćwiczenia praktyczne przekazane zostały podstawowe zasady korzystania z katalogów komputerowych jak i tych tradycyjnych kartkowych.
Z kolei na innym poziomie przeprowadzone zostało spotkanie z przedszkolakami, które miało charakter zabawowy. Dzieci wysłuchały czytanych bajek i wierszyków Jana Brzechwy. Okazało się ,że część z nich jest dzieciom doskonale znana i dlatego wspólnie recytowaliśmy niektóre utwory. Wierszyki miały charakter dydaktyczny, który dzieci doskonale wyłowiły odpowiadając na zadawane pytania. Grupa "Jeżyki” z PP nr 19  wraz ze swą Panią Bożeną Nowak złożyła pracownikom życzenia i podarowała piękny bukiet wiosennych kwiatów. Na zakończenie wszyscy uczestnicy  zwiedzili bibliotekę. Największe wrażenie zrobiły na zwiedzających duże magazyny i przesuwne  regały. Mamy nadzieję, że postawiony cel zajęć został osiągnięty i dzieci zapamiętają spotkanie i "wybiorą bibliotekę”.

B. Pawelec, M. Szurek