Filia w Ostrowcu Św.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 - wystawa

W ramach EDD 2015 w PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Św. został przygotowana wystawa pt. "Dawnych dworów czar…". Na wystawie prezentowane są fragmenty opisów dworu w literaturze, są to m.in. fragmenty z Pana Tadeusza, Przedwiośnia, Pana Wołodyjowskiego. Nie zabrakło motywu w malarstwie m.in. Obrona dworu Artura Grottgera i Dworek podmiejski Canaletto.
Na wystawie przedstawione są fotografie dworu w Łopuszce, dworu w Łańcuchowie, dworku w Dzierążni oraz zestaw pocztówek ze zbiorów Biblioteki Narodowej prezentujących kolorowane staloryty załączone do francuskiego Journal des Demoiselles et Petit Courrier des Dames Reunis z lat 1886-1894, który obejmuje w większości modę tak zwanej drugiej turniury. O ile pierwsza turniura (1868-1878) była wynikiem ewolucji krynoliny, to druga bazowała na technikach krawieckich wypracowanych w czasie "wąskiej mody", kiedy to efekt ozdobnego drapowania tyłu osiągano dzięki wszytym od środka taśmom, odpowiednio ściąganym.
Na wystawie prezentowane, są również porcelanowe laleczki z serii Damy z minionych epok m.in.: postać Małgorzaty Gautier z Damy Kameliowej oraz Anna Karenina, Jane Eyre, Konstancja Chatterley. 

Wystawę przygotowała Justyna Polanowska