Filia w Ostrowcu Św.

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015 - spotkania

Dnia 18 września w PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Św. w ramach EDD został wygłoszony wykład przez pasjonata historii  naszego regionu Pana Ryszarda Kowalczyka na temat: Dawny dworek na Jeleńcu. Można było usłyszeć ciekawą historię o Tadeuszu Halpercie - właścicielu majątku na Jeleńcu. Podczas wykładu została zaprezentowana prywatna kolekcja albumów ze zdjęciami, na których można było zobaczyć Tadeusza Halperta z rodziną, były dwór, oranżerię oraz potomków Tadeusza Halperta, których odnanalazł Pan Ryszard Kowalczyk w Vancouver w Kanadzie oraz wiele innych ciekawych fotografii.
Podczas spotkania można było zobaczyć unikatową kolekcję szabli, bagnetów oraz hełmów. Było to prawdziwe spotkanie z żywa historią naszego regionu.
W wykładzie uczestniczyli uczniowie ze SP nr 5 i SP nr 7 w Ostrowcu Św. wraz   nauczycielami oraz mieszkańcy Ostrowca Św.

Justyna Polanowska

    

 

Dnia 10 września w Niepublicznym Przedszkolu "Pajacyk” w Ostrowcu Św. w ramach Europejskich Dni Dziedzictwa 2015 r. PBW w Kielcach, Filia w Ostrowcu Św. zorganizowała warsztaty plastyczne dla przedszkolaków pt.: "Dawnych dworów czar… ".
Dzieci zostały zapoznane z ubiorem minionych epok poprzez zabawę porcelanowymi laleczkami z serii Damy z minionych epok. Z ogromnym zaciekawieniem poznawały poszczególne elementy ubioru. Następnie przedszkolaki układały w poszczególnych grupach puzzle przedstawiające m.in. dworek w Łopuszce Małej, dworek w Dzierążni, dwór w Łańcuchowie.
W kolejnej części warsztatów dzieci wykonywały z poszczególnych elementów barwne wachlarze. Przedszkolaki były bardzo zadowolone z przeprowadzonych zajęć.

Warsztaty zorganizowała Justyna Polanowska.