Filia w Ostrowcu Św.

Jarosław Edward Gryz - spotkanie autorskie - wystawa prac

Dłutem i piórem czyli równoległe światy Jarosława Edwarda Gryza - tak zatytułowany został artykuł red. Krzysztofa Krzaka - Wiadomości24.pl powstałego na kanwie wydarzenia, które miało miejsce  27 listopada 2015 roku w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Filii w Ostrowcu Św. Te dwa równoległe światy znakomitego ostrowieckiego artysty to rzeźba i poezja, którymi żyje już 25 lat.
Spotkanie rozpoczęło się od wystawy rzeźby. Licznie przybyli mieszkańcy naszego miasta mieli okazję podziwiać powstałe z drewna postacie kobiet, koni, Matki Boskie, aniołów także tych, które wskazują na wpływ kultury bieszczadzkiej - z zamkniętymi oczami. Przybyli słuchali jak z pasją artysta opowiada o drewnie, z którego powstają jego prace. Z pozoru nadające się na opał kawałki wiśni czy lipy w oczach artysty kryją świat, który następnie on zamienia w sztukę prawdziwą, niekłamaną, pozbawioną fałszu, pełną miłości.

    

Drugą część spotkania - wieczór poetycki Jarosław Edward Gryz rozpoczął od swojego debiutanckiego - sprzed 25 lat wiersza Pokolenie. Przy blasku świec, w cichej zadumie przybyli przenieśli się
w niecodzienny świat wrażliwości ostrowieckiego artysty. W swoich wierszach przygotowanych na to spotkanie opisywał świat przez pryzmat piękna, nadając każdemu słowu głęboki sens. W sposób poetycki opisywał słuchającym nie tylko przyrodę, uczucia  ale także problemy, z którymi przyszło borykać się współczesnemu społeczeństwu.

Jego wiersze można znaleźć w antologii Współczesnych pisarzy regionu Świętokrzyskiego. Wydał kilka tomików wierszy min.: Odcienie człowieka, Mój świat, Drzewa polskie, i wiele innych. To jemu zawdzięczamy powstanie ostrowieckiego środowiska literackiego - klubu Aspekt, którego był współzałożycielem.
Na koniec wszyscy przybyli goście gromkimi brawami podziękowali artyście za wspaniałą lekcję kultury. 
Inicjatorem i organizatorem spotkania była p. Małgorzata Golis.
Wystawę rzeźby Jarosława Edwarda Gryza można jeszcze podziwiać do końca roku 2015 w siedzibie Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Filii w Ostrowcu Świętokrzyskim.

Małgorzata Golis