Filia w Ostrowcu Św.

Zajęcia z wykorzystaniem kamishibai dla klas I-III ze szkół podstawowych

W kwietniu w bibliotece odbyły się zajęcia z wykorzystaniem kamishibai dla dzieci z klas I-III ze szkół podstawowych m.in. z PSP nr 7 (11 kwietnia), PSP nr 10 (15 kwietnia), PSP nr 14 (18 kwietni, 19 kwietnia), PSP nr 3 (20 kwietnia) i w innych terminach. W części literackiej uczniowie zapoznali się m.in. z Bajką o gąsienicy, która zamieniała się w motyla i O tym dlaczego ptaki wiją gniazda. Były to bajki aborygeńskie. Dzieci poznały również opowieść Groszki autorstwa Francis Malnuit. Po wysłuchaniu utworów uczniowie wcielili się w rolę narratorów. Najlepsze opowieści zostały nagrodzone m.in. książeczkami. Podczas zajęć zostały wykorzystane m.in. metody oglądowe. Zastosowanie różnych metod miało odzwierciedlenie w doskonałych efektach pracy uczniów.
Kolejnym elementem zajęć były warsztaty artystyczne, na których uczniowie wykonywali w zależności od dnia przeprowadzonych zajęć, m.in. malowidła aborygeńskie metodą kropkową, zakładki do książek w formie wydrapywanek oraz wykonywali aborygeńskie kije deszczowe. Wykonywali również ilustracje do poszczególnych bajek metodą płaskie kółka półorigami.
Poza biblioteką odbyły się również zajęcia w PSP nr 1 m.in. (21 kwietnia, 22 kwietnia) i w PSP nr 9 m.in. 25 kwietnia, gdyż uczniowie całej szkoły PSP nr 9 wzięli udział w zajęciach z wykorzystaniem kamishibai oczywiście w różnych dniach i grupach. Nie sposób opisać tak dużą liczbę zajęć, gdyż w samym kwietniu uczestniczyło w nich ponad 500 uczniów, a zajęcia cały czas jeszcze trwają. Najlepiej ilustrują je przedstawione poniżej zdjęcia.
Należy podkreślić, że do biblioteki przyszli również uczniowie wraz z opiekunami, którzy do tej pory nie korzystali z oferty naszej placówki. Nauczyciele i uczniowie wyrazili chęć dalszej współpracy
z wykorzystaniem kamishibai.

Wszystkie zajęcia oraz warsztaty zostały przygotowane i przeprowadzone przez Justynę Polanowską.

Justyna Polanowska