Filia w Ostrowcu Św.

Realizacja projektu "Bezpieczne wakacje" - szkolenie dla pracowników

30 czerwca 2016 roku odbyło się szkolenie dla pracowników naszej biblioteki. Spotkanie zorganizowała p. Małgorzata Golis w ramach projektu, który powstał z inicjatywy Ostrowieckiej Grupy Ratowniczej PCK i Straży Miejskiej. Prowadzący omówili zagrożenia, z jakimi można spotkać się latem w mieście. Pani Beata Barska-Jagiełło i Pan Michał Sitarski przedstawili wiele scenariuszy, jednak główny nacisk położyli na uświadomienie nam z jakimi sytuacjami zagrożenia zdrowia i życia możemy spotkać się w naszym miejscu pracy a przede wszystkim jak sobie wtedy radzić. Praca w bibliotece kojarzy się ze spokojem i bezpieczeństwem, ale przecież  na co dzień mamy do czynienia z ludźmi i możemy być świadkami różnych nagłych wypadków. Prowadzący zapoznali nas z procedurami postępowania w przypadku omdlenia, utraty przytomności oraz utraty oddechu i krążenia. Część teoretyczna była wzbogacona ćwiczeniami na fantomie, co spowodowało, ze podane wiadomości bardziej zapadły nam w pamięć. Na koniec zapoznałyśmy się także z przeznaczeniem i funkcjami automatycznego defibrylatora, który jest bardzo pomocny przy RKO.
W szkoleniu wziął także udział nasz czytelnik, słuchacz UTW, któremu towarzyszyła sześcioletnia wnuczka. Wykładu wysłuchali z zainteresowaniem. Jest to dowód na uniwersalność tematu i jego ważność na każdym etapie naszego życia.
Szkolenie było przeprowadzone profesjonalnie, a wiedza przekazana w sposób zrozumiały.  Na przyszłość chcemy nadal utrzymywać współpracę z PCK i Strażą Miejską, organizując spotkania/szkolenia, pomagając tym samym w propagowaniu tematyki dotyczącej radzenie sobie w sytuacjach nagłych zagrożeń, bezpieczeństwa w mieście i bezpieczeństwa w ogóle.

Małgorzata Golis