Filia w Ostrowcu Św.

Odkrywamy talenty pisarskie wśród dzieci i młodzieży - jak motywować do rozwijania umiejętności twórczych

W ramach "Sieci współpracy" 19 października 2016 roku o godz. 1130 w siedzibie PBW Kielce Filia w Ostrowcu Św. na os. Ogrody 26. odbyło się spotkanie, które toczyło się pod hasłem - "Odkrywamy talenty pisarskie wśród dzieci i młodzieży - jak motywować do rozwijania umiejętności twórczych". Temat podjęła i w sposób ciekawy przedstawiła humanistka, nauczyciel języka polskiego a jednocześnie poetka p. Krystyna Kozieł.
Termin trudny do określenia jednym słowem ale jeśli nawet znajdzie się ktoś, kto tego dokona drugą równie trudną rzeczą jest ten talent odkryć a potem pielęgnować tak aby mógł rozwijać się. Wszyscy, którzy działają w sferze edukacji i kultury dobrze o tym wiedzą.
Na spotkaniu z P. Kozieł padło z ust słuchaczy wiele pytań dotyczących tego problemu - jak rozpoznać, jak pogłębić, jak motywować? Prelegentka chętnie podzieliła się swoimi spostrzeżeniami i wnioskami wynikającymi z jej wieloletniego doświadczenia w pracy z dziećmi i młodzieżą. Z pasją opowiadała o współtworzeniu koła literackiego, w ramach którego młodzi ludzie/uczniowie piszą wiersze. Za swój osobisty i zawodowy sukces uważa wydanie kolejnego już tomiku utworów swoich uczniów. Dla przykładu odczytała kilka wierszy, które były tylko potwierdzeniem słów Kiplinga, że "pierwszym obowiązkiem artysty jest opanowanie rzemiosła" . A oni to opanowali bardzo dobrze.
W uczniach drzemie wiele talentów. Ważne jest, aby dorośli je dostrzegli i właściwie ich pokierowali. Bez przerostu ambicji, podążając za indywidualnym tempem ich rozwoju.

Małgorzata Golis