Filia w Pińczowie

180 rocznica urodzin Jana Matejki malarza dziejów narodu polskiego - wystawa

W 2018 roku obchodzimy stulecie Odzyskania Niepodległości i 180 rocznicę urodzin Jana Matejki - malarza historii Polski. Jan Matejko był jedną osób, które swój talent i umiejętności wykorzystały do wzmocnienia i wzbudzenia świadomości narodowej Polaków. Należał do najwybitniejszych polskich artystów, był przedstawicielem nurtu malarstwa historycznego. Wcześnie wybrał swoją specjalizację. Już w wieku 15 lat stworzył swój pierwszy obraz historyczny Carowie Szujscy przez Zygmuntem III. Potem tworzył kolejne obrazy historyczne nawiązujące do ważnych wydarzeń z historii Polski
i przedstawiające różne postacie historyczne: "Kazanie Skargi", "Rejtan", "Unia Lubelska", "Batory pod Pskowem", "Mikołaj Kopernik", "Zawieszenie dzwonu Zygmunta", "Bitwa pod Grunwaldem", "Hołd Pruski", "Sobieski pod Wiedniem",  "Kościuszko pod Racławicami", "Stańczyk".

O wielkim polskim malarzu, jego dziełach i wydarzeniach przedstawionych na jego obrazach można dowiedzieć z wystawy w holu Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie.
Serdecznie zapraszamy!

Robert Karpiński