Filia w Pińczowie

Głos Pińczowski. Historia regionalnego czasopisma wydawanego już w wolnej Polsce

We wrześniu w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie można było obejrzeć wystawę pt. "Głos Pińczowski. Historia regionalnego czasopisma wydawanego już w wolnej Polsce".
O historii Głosu i jego twórcach można było dowiedzieć się odwiedzając wystawę w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie. Na wystawie zebrano różne numery Głosu z lat przedwojennych oraz powojennych w tym 1 numer z 1922. Ciekawostką wystawy było zebranie w jednym miejscu wszystkich stron tytułowych Głosu z różnych lat. Można było porównać jak czasopismo zmieniało się na przestrzeni lat.   
Głos Pińczowski to lokalne czasopismo, które powstało w okresie międzywojennym tuż po odzyskaniu przez Polskę Niepodległości.
W swojej historii Głos Pińczowski przeżywał różne momenty, dobre i złe. Następowały przerwy w wydawaniu czasopisma w latach 1926-1928, 1931-1989 i 1993-1997. Zmianom ulegały: częstotliwość ukazywania się czasopisma, skład redakcyjny oraz instytucje odpowiedzialne za wydawanie czasopisma. Obecnie Głos ukazuje się raz w miesiącu.
Jedno nie zmieniło się, przez cały czas na łamach Głosu poruszane są tematy  związane z lokalną społecznością, a informacje przekazywane w Głosie dotyczą mieszkańców Pińczowa i okolic oraz wydarzeń jakie miały miejsce w tym regionie.

Robert Karpiński