Filia w Pińczowie

Książka jest dobra na wszystko - wystawa nowości

Nowy rok nowe nadzieje, plany i postanowienia. Każdy z nas podejmuje też nowe wyzwania, ale może w tym zgiełku i pogoni, ciągłym braku czasu warto się na chwilę zatrzymać, zwolnić i pozwolić sobie na chwilę wytchnienia, wytchnienia z książką. Może zainspirują nas słowa Henryka Sienkiewicza "Gdy się ktoś zaczyta, zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni o tym co mu dolega, albo zaśnie – w każdym razie wygra".
Dlatego może warto w nowym roku sięgnąć po książkę. Najważniejsze, aby wybierać książki poświęcone tematom, które nas interesują. Nauczycieli dyrektorów szkół może zainteresują takie tytuły jak: „100 pomysłów jak dobrze zarządzać klasą”, „Alternatywy w edukacji”, „Edukacja – wartości, kontrowersje”, „Efektywne i atrakcyjne metody pracy z dziećmi”, „Ewaluacja społeczna w edukacji”, „Kompetencje społeczne dyrektorów szkół”, „Nowe media, technologie i trendy w edukacji”, „Sztuka oceniania. Motywowanie uczniów do rozwoju”.
Ktoś kto interesuje się zdrowym trybem życia i chciałby dowiedzieć w jaki sposób robić to jeszcze lepiej i łatwiej powinien sięgnąć po takie pozycje jak: „Atlas witamin”, „Nie daj się rakowi! Wsparcie żywieniowe w chorobie nowotworowej”, „Tabele składu i wartości odżywczej żywności”, „Uzdrowienie po udarze. Cofanie skutków i zapobieganie kolejnym udarom”, „Wygraj z Alzheimerem”, „Zagłodzić raka. Metaboliczne podejście do walki z chorobą nowotworową”. Jeśli już jesteśmy w temacie zdrowia to, aby je zachować na dłużej bardzo ważną rolę odgrywa relaks, rozrywka. A najlepiej zrelaksować się uczestnicząc w życiu jakiegoś bohatera literackiego. Pomoże nam to oderwać się chociaż na chwilę od codzienności. Możemy sięgnąć po arcydzieła literackie: „Antygona”, „Balladyna”, „Dywizjon 303”, „Giaur”, „Gloria victis”, „Kandyd”, „Lord Jim”, „Nowa Heloiza”, „Stowarzyszenie umarłych poetów”, „Wesele”, „Zemsta”, „Zbrodnia i kara”, „Żona modna”. Możemy też wybrać inne lektury, które powstają współcześnie, należą do beletrystyki i służą głównie rozrywce. Jeśli lubimy przenieść się do krainy fantazji możemy wędrować jak „Hobbit, czyli tam i z powrotem”, lub odkrywać „Opowieści z Narnii - Lew, czarownica i stara szafa”. Możemy też zagłębić się w historię średniowiecznej i nowożytnej Anglii wspólnie z bohaterami trylogii Kena Folletta: „Filary Ziemi”, „Świat bez końca”, „Słup ognia”. Jeśli jednak nie interesuje nas świat fantazji ani angielskie klimaty i wolimy coś bliższego współczesności to możemy sięgnąć po „Szepty i tajemnice”, „Drogi wolności” lub kolejną trylogię „Upadek gigantów”, „Zima świata”, „Krawędź wieczności”.
To tylko wybrane propozycje na noworoczną lekturę. Na każdy temat powstają dobre książki, trzeba tylko znaleźć coś dla siebie. Cyceron twierdził, że „Żadne dzieło człowieka nie przeżyje książki”.
A Jan Paweł II dodawał, że „Biblioteka jest instytucją, która całym swoim istnieniem świadczy o rozwoju kultury. Jest ona, bowiem skarbnicą piśmiennictwa, przez które człowiek wyraża swój zmysł twórczy”.

Warto więc na koniec posłuchać też rady Alberta Einsteina, który zauważył, że „Jedyne, co musisz wiedzieć to gdzie jest biblioteka”.
Zapraszamy do Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie.

Robert Karpiński