Filia w Pińczowie

1 marca - DZIEŃ ŻOŁNIERZY WYKLĘTYCH

Żołnierzami Wyklętymi nazywa się żołnierzy podziemia niepodległościowego i antykomunistycznego, którzy nie godzili się na próbę sowietyzacji Polski i podporządkowania jej ZSRR w latach 40 i 50. XX wieku. Ostatni "żołnierz wyklęty" - Józef Franczak ps. "Laluś" z oddziału kpt. Zdzisława Brońskiego "Uskoka" – zginął w obławie w Majdanie Kozic Górnych pod Piaskami (woj. lubelskie) prawie dwadzieścia lat po wojnie - 21 października 1963 roku. 
Żołnierzy wyklętych było bardzo wielu, nie sposób wymienić wszystkich warto jednak przypomnieć kilka nazwisk i pseudonimów: Marian Bernaciak -  ps. "Orlik", Zygmunt Szendzielarz -  ps. "Łupaszka", Józef Kuraś -  ps. "Ogień", Stanisław Sojczyński - ps. "Warszyc", Anatol Radziwonik - ps. "Olech", Henryk Flame - ps. "Grot", "Bartek", Hieronim Dekutowski - ps. "Zapora", Zdzisław Broński - ps. "Uskok", Władysław Łukasiuk - ps. "Młot", Franciszek Olszówka - ps. "Otto", rotmistrz Witold Pilecki i najmłodsza z nich Danuta Siedzikówna - ps. "Inka", która w momencie śmierci nie miała jeszcze 18 lat. 
W Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Pińczowie czytelnicy mogą obejrzeć wystawę poświęconą żołnierzom wyklętym i poznać ich losy. Na wystawie zebrano plakaty, książki, czasopisma i zbiory audiowizualne, które są dostępne w zbiorach Biblioteki i można je wypożyczyć w godzinach otwarcia naszej placówki.  

Robert Karpiński