Filia w Sandomierzu

Finał konkursu fotograficznego "Przyłapani na czytaniu 2016"

19 maja 2016 r. w sandomierskiej Filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbyła się uroczystość ogłoszenia wyników oraz wręczenia nagród  w konkursie fotograficznym "Przyłapani na czytaniu 2016"
"Przyłapani na czytaniu" to polska edycja programu "Get Caught Reading" - kampanii prowadzonej w wielu krajach Unii Europejskiej. Głównym pomysłodawcą programu jest Włoska Federacja Wydawców (Associazione Italiana Editori). Jej zadaniem jest promowanie książek i czytelnictwa poprzez ogólnie dostępne media oraz  nakłanianie coraz szerszej rzeszy ludzi do częstszego sięgania po książkę. W Polsce partnerem programu jest Polska Izba Książki.
Konkurs zorganizowany przez bibliotekę pedagogiczną w Sandomierzu skierowany był do uczniów sandomierskich szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych.
Celem konkursu było pokazanie, że czytanie to świetna rozrywka, z której możemy korzystać w różnych miejscach i o dowolnej porze oraz popularyzacja fotografii jako dziedziny sztuki.
Zadaniem uczestników było sfotografowanie osoby czytającej książkę w nietypowych miejscach, zaskakujących sytuacjach  lub zabawnych pozach. Pracę należało wykonać dowolną techniką w formacie 15 cm x 21 cm. Każdy z uczestników mógł dostarczyć trzy prace. W konkursie wzięło udział 18 osób. Wpłynęło 36 prac z 6 szkół. Wszystkie prace były bardzo starannie wykonane, pomysłowe, ciekawe i wszystkie spełniały kryteria konkursu.
Biorąc pod uwagę walory artystyczne pracy oraz jej zgodność z tematem Komisja Konkursowa w składzie: Katarzyna Pisarczyk - dyrektor Biura Wystaw Artystycznych w Sandomierzu, Andrzej Kozicki- fotograf, członek Sandomierskiego Towarzystwa Pasjonatów Fotografii, Ewa Jamroziewicz – nauczyciel-bibliotekarz, pracownik filii PBW w Sandomierzu, przyznała 3 nagrody, 4 wyróżnienia oraz postanowiła podziękować wszystkim autorom prac konkursowych przyznając dyplomy.

Wyniki konkursu:

I miejsce zajęła Anna Malecka - uczennica II LO im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu za pracę pod tytułem "Krzyki Ciszy".
II miejsce zajęła Ewelina Radzimowska - uczennica Ponadgimnazjalnego Zespołu Szkół Ekonomicznych im. Eugeniusza Kwiatkowskiego w Sandomierzu.
III miejsce otrzymał Radosław Wręczycki - uczeń II LO im. Tadeusza Kościuszki w Sandomierzu za zdjęcie "Czytam na Okrągło".

Wyróżnienia otrzymali:

Anna Zioło - uczennica Katolickiego Liceum Ogólnokształcącego im. św. Jadwigi Królowej w  Sandomierzu
Wiktoria Marczyk - uczennica Katolickiego Gimnazjum im. św. Jadwigi Królowej w Sandomierzu
Anna Pruś - uczennica Gimnazjum nr 1 im. Jana Długosza w Sandomierzu
Magdalena Wyrazik - uczennica I LO Collegium Gostomianum w Sandomierzu.

Nagrody dla zwycięzców i osób wyróżnionych zostały ufundowane przez Sklep Komputerowy KOMPLAND ul. Mickiewicza 47A/5 w Sandomierzu, Księgarnię Literacką im. sióstr Chodakowskich mieszczącą się przy ul. Gen. M. Sokolnickiego 2 w Sandomierzu oraz osoby prywatne.
Gratulujemy wszystkim uczestnikom konkursu.
Zapraszamy do obejrzenia wystawy pokonkursowej.

Ewa Jamroziewicz