Filia w Starachowicach

Współpraca biblioteki z poradnią - spotkanie VI

W dniu 17 marca 2017 roku w starachowickiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej odbyło się kolejne spotkanie pedagogów. Jego tematem było bardzo trudne zagadnienie, a mianowicie depresje, nerwice i samobójstwa dzieci i młodzieży. Niestety coraz częstszym zjawiskiem są młodzi pacjenci z różnego rodzaju zaburzeniami, lękami.
Często negatywny wpływ na psychikę młodych ludzi mają gry komputerowe, jak chociażby nagłośniony ostatnio "Niebieski Wieloryb", pod wpływem którego wiele osób podejmuje (udane niestety) próby samobójcze.
Bardzo ważnym elementem pracy z uczniami jest profilaktyka prowadzona od najmłodszych lat. Młodzi muszą wiedzieć, że szkoła to bezpieczna przestrzeń emocjonalna, gdzie mogą szukać pomocy w różnych sytuacjach. Że nauczyciel, psycholog, pedagog to nie tylko ktoś, kto wymaga, ale też osoba, która wie, jak odnaleźć się w trudnych okolicznościach i jak radzić sobie z trudnościami.
Niezmiernie istotnym jest obserwowanie zachowań młodych ludzi. Często można w porę uchwycić sygnały ostrzegawcze, jakimi są izolacja, unikanie spotkań, wycieczek, nieobecności w szkole, impulsywność lub wycofanie, ślady samookaleczeń, rozmowy o samobójstwie. 

Beata Kusiak