Filia w Starachowicach

Konkurs ortograficzny w Chybicach

Celem tego konkursu jest krzewienie i promowanie poprawnej polszczyzny, motywowanie uczniów do doskonalenia umiejętności ortograficznych oraz rozwijanie zainteresowań językiem ojczystym. Do Chybic przyjechali nauczyciele i uczniowie szkół podstawowych gminy Pawłów.
W tym roku finał XVII Gminnego Konkursu Ortograficznego klas IV - VI odbył się 6 kwietnia 2017 roku, a jego organizatorami byli dyrektor szkoły Dariusz Linek i polonistka Dorota Wojtan. Do rywalizacji o mistrzowski tytuł przystąpiło 17 uczniów z 9 szkół podstawowych. Zmaganiom przyświecały słowa rzymskiego mówcy i filozofa Cycerona: "Pisanie jest najlepszym nauczycielem wymowy".
W tym roku dyktando zostało przygotowane przez Aldonę Adamczyk - nauczyciela-bibliotekarza PBW w Kielcach Filia w Starachowicach, która była również członkiem komisji konkursowej. Uczestnicy musieli stoczyć zażarty bój m.in. z "show-biznesem", "sukienką w esy-floresy", "minispódniczką khaki", czy "firmą kosmetyczno-farmaceutyczną", a wszystko to związane było z "Ciężkim życiem miss" - taki tytuł nosiło konkursowe dyktando. Mimo, iż do łatwych nie należało, uczniowie zaprezentowali wysoki poziom wiedzy w zakresie polskiej ortografii. Wszyscy zgodnie przyznali, że poziom tegorocznego konkursu był wyrównany, a poprzeczkę przed reprezentantami szkół podstawowych postawiono bardzo wysoko. Zaszczytny tytuł Mistrza Ortografii 2017 Gminy Pawłów ex aequo zdobyły Gabriela Góźdź ze Szkoły Podstawowej w Dąbrowie i Julia Bębas ze Szkoły Podstawowej w Rzepinie. Wicemistrzem została Julia Kowalska ze Szkoły Podstawowej w Chybicach. Trzecie miejsce zdobyła Aleksandra Kępa ze Szkoły Podstawowej w Radkowicach.

Aldona Adamczyk