Filia w Starachowicach

Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu - wystawka

27 stycznia 2018 r. przypada XIII Międzynarodowy Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu. Data ta jest symboliczna, jest to dzień wyzwolenia w 1945 roku niemieckiego obozu koncentracyjnego Auschwitz-Birkenau. Termin holocaust  stosowany jest na określenie mordu na prawie 6 milionach Żydów podczas II wojny światowej. Pochodzi z języka greckiego, w którym oznaczało całopalną ofiarę składaną w świątyni. W języku hebrajskim do oddania rozmiaru zjawiska używa się słowa Shoah (zagłada lub ogromne zniszczenie), w polskim - Zagłada.
Temu wydarzeniu poświęcona jest wystawa, którą można obejrzeć w starachowickiej filii naszej Biblioteki. Niewielka część zbiorów: zdjęcia, książki, wstrząsające wiersze stanowią podstawę tej ekspozycji, która uzupełniona jest zestawieniem bibliograficznym nt.: Żydzi w historii i kulturze

"Dzień Pamięci o Ofiarach Holokaustu jest wyzwaniem, moralnym nakazem. Musimy zrobić wszystko, by już nigdy kart historii nie rozcinano nożem Kaina, a świat stał się domem dla wszystkich ludzi." (Gołda Tencer).

Beata Kusiak