Filia w Starachowicach

Obchody 156. rocznicy Powstania Styczniowego w Mircu

Uroczystości z okazji 156. rocznicy Powstania Styczniowego w Mircu zostały zorganizowane przez Wójta Gminy Mirzec Mirosława Seweryna, właścicieli Modrzewiowego Dworku państwa Żaczków, Bibliotekę i Ośrodek Kultury Gminy Mirzec oraz Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem prowadzonym przez Jagodę Rafalską-Kawalec, która od wielu lat propaguje pamięć o bohaterach powstania Jadwidze i Józefie Prendowskich. Patriotyczne spotkanie rozpoczęła minuta ciszy poświęcona pamięci zamordowanego prezydenta Gdańska Pawła Adamowicza oraz wszystkich poległych za ojczyznę. Publiczność zachęcono do udziału w grze "Z Jadwigą i Józefem w poszukiwaniu historii" polegającej na odkrywaniu historycznego dziedzictwa Mirca.
Kolejnym punktem uroczystości była projekcja filmu ,,Rok 1863’’ zrealizowanego przez Muzeum Historii Polski oraz filmu produkcji TVP Kielce pt. Emisariuszka Langiewicza. Prelekcję "Cieniom przodków naszych – Powstanie Styczniowe w zbiorach Archiwum Państwowego w Kielcach" wygłosiła starszy kustosz archiwum Iwona Pogorzelska. Wit Chamera – kustosz Dworu Starostów Chęcińskich zaprezentował gawędę historyczną ,,Kto przeżyje wolnym będzie, kto umiera, wolnym już’’. Organizatorzy patriotycznego spotkania podziękowali przedstawicielom placówek, które przygotowały stoiska tematyczne, a były to Urząd Marszałkowski Województwa Świętokrzyskiego Oddział Promocji, Archiwum Państwowe w Kielcach, Muzeum Historii Kielc, Wojskowa Komenda Uzupełnień w Kielcach, Muzeum im. Orła Białego w Skarżysku-Kamiennej, Muzeum Przyrody i Techniki "Ekomuzeum" im. Jana Pazdura w Starachowicach, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka
w Kielcach Filia w Starachowicach, Koło Łowieckie nr 3 "Dzik" w Starachowicach, Fundacja "Kukułeczka” ze Starachowic, Muzeum Pamiątek Regionalnych w Jagodnem. Zaproszona na uroczyste obchody Aldona Adamczyk z Biblioteki Pedagogicznej była również autorką wystawy publikacji poświęconych Powstaniu Styczniowemu, które znajdują się w zbiorach filii. Cieszyły się one dużym zainteresowaniem. W patriotycznych pieśniach zaprezentowali się także Wojciech Zając z Mirca i parafialny chór "Adaggio".

W dworku można było zwiedzać "Salonik Wspomnień, a w nim wystawę garderoby dam z czasów Powstania Styczniowego, pamiątkowych rekwizytów i fotografii.

Aldona Adamczyk