Filia w Starachowicach

Zaduszki 2014

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia w Starachowicach zorganizowała 13.11.2014 r. po raz drugi zaduszki regionalne. Tym razem zostały one poświęcone Ludmile Mazurkiewicz - Druhnie Miłce.
Kierownik Filii - Monika Górczyńska zaprosiła do współorganizacji przedsięwzięcia 111 Artystyczną Drużynę Harcerską na czele z druhną Iloną Traczyk. Do podzielenia się wspomnieniami poprosiła państwa Annę i Zbigniewa Szajnóg - krewnych Druhny, p. Lidię Pokuszyńską - współpracującą z Druhną Miłką oraz p. Mirosława Szlęzaka - przyjaciela Druhny i jej męża.
Spotkanie rozpoczęło się symbolicznym zapaleniem świec oraz krótką prezentacją filmu, jaki został nagrany po śmierci druhny Miłki i specjalnie na tę okoliczność przygotowany przez pana Witolda Kowalskiego.
111 Artystyczna Drużyna Harcerska przedstawiła zebranym sylwetkę Ludmiły Mazurkiewicz i wykonała  jej ulubiony utwór "Pod parasolem" - hymn drużyny, do śpiewu którego włączyli się byli członkowie drużyny obecni na spotkaniu.
Następnie Druhnę wspominali zaproszeni goście oraz inne osoby, które miały przyjemność znać i pracować z Druhną, m.in. Cezary Berak, Stefan Derlatka, Emilia Moniewska. Każdy zapamiętał Ją jako niezwykłą osobę, ciepłą ciocię, wymagającą ale i wyrozumiałą przełożoną, osobę, dla której nie było rzeczy niemożliwych i która nade wszystko kochała Drużynę i poświęcała jej każdą możliwą chwilę.
Nie obyło się bez wzruszeń, które sięgnęły zenitu w chwili, gdy "111" wykonała utwór, który został skomponowany dla Druhny po jej śmierci a Drużyna wykonuje go tylko w szczególnych chwilach -"Kołysanka dla druhny Miłki". Obecni zgodnie stwierdzili, że Druhna zawsze jednoczyła ludzi i nawet po śmierci potrafi łączyć pokolenia.
Spotkanie zakończył harcerski krąg a dalsze wspomnienia były kontynuowane w kuluarach.
Wydarzeniu towarzyszyła wystawa okolicznościowa przygotowana przez 111 ADH.

Monika Górczyńska