Filia w Starachowicach

Europejskie Dni Dziedzictwa 2015

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach po raz kolejny włączyła się w odchody Europejskich Dni Dziedzictwa, tym razem wspólnie ze Starachowickim Centrum Kultury. Dnia 10 września, podczas wydarzenia zatytułowanego "Jak to drzewiej było…" biorący udział usłyszeli opowieść p. Agnieszki Malinowskiej o zapomnianej kulturze żydowskiej w Starachowicach zobrazowaną prezentacją multimedialną oraz opowieść p. Pawła Grudniewskiego – autora wydanej w br. książki pt. Zakłady i miasto Starachowice na przestrzeni lat[…] - dotyczącą minionych czasów w Starachowicach. Wystąpienie p. Pawła Grudniewskiego poprzedził kilkuminutowy film przygotowany przez jego syna ukazujący postacie i wydarzenia, które na zawsze wpisały się w historię miasta. Na zakończenie wystąpił zespół Plejada. Spotkanie odbyło się w Starachowickim Centrum Kultury, prowadziła je Monika Górczyńska.

Przedsięwzięciu towarzyszyła wystawa "Dawne życie w Starachowicach w fotografii" , na którą złożyły się bloki tematyczne: uroczystości rodzinne; nauka, kultura i rekreacja; reklama handlowa; ubiory i uczesania. Została ona usytuowana w holu przed wejściem do sali kinowej.  Można było także odwiedzić Izbę Pamięci Żydów Wierzbnickich (znajdującą się w Starachowickim Centrum Kultury) wzbogaconą na tę okoliczność wystawą strojów: żeńskiego i męskiego.

W zdarzeniu uczestniczyli uczniowie starachowickich szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych z nauczycielami, słuchacze UTW, regionaliści, mieszkańcy miasta oraz przedstawiciele lokalnych mediów.

Monika Gorczyńska