Filia w Starachowicach

Tydzień Kultury Języka 2016 (2)

W dniu 10 marca 2016 r. z okazji Tygodnia Kultury Języka, Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia w Starachowicach zorganizowała seminarium dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych, nauczycieli i wszystkich osób zainteresowanych na temat "Trylogia - dziwne materii pomieszanie".
We wstępie, Monika Górczyńska przedstawiła okoliczności spotkania, tematykę i prelegenta - panią Agnieszkę Kowalską-Lasek - kierownika Muzeum Henryka Sienkiewicza w Oblęgorku, która
w niezwykle ciekawy sposób zaprezentowała zagadnienie.

Uczestnicy, w tym uczniowie i nauczyciele z II LO, Zespołu Szkół nr 3, Ośrodka Szkolenia i Wychowania, słuchacze Uniwersytetu Trzeciego Wieku (sekcja literacka, Grupa Poetycka "Feniks"), mieszkańcy miasta dowiedzieli się o genezie narodzin Trylogii, bohaterach i ich pierwowzorach, języku, który współcześnie jest archaiczny, różnych ciekawostkach a także o tym, iż Trylogia była
w czasie, kiedy się ukazywała, inspiracją do zabaw towarzyskich - odtwarzano sceny z powieści. Utwory składające się na Trylogię były tak popularne, iż zwykli ludzie czekali z niecierpliwością na kolejny numer ówczesnej prasy, by dowiedzieć się o dalszych losach bohaterów.

Twórczość Sienkiewicza była też inspiracją dla innych twórców np. malarzy, którzy chętnie przedstawiali bohaterów Trylogii.
Audytorium z zainteresowaniem przysłuchiwało się przekazowi, nie obyło się bez pytań, na które zostały udzielone wyczerpujące odpowiedzi. Często padały słowa zachęcające, zwłaszcza młodych ludzi do czytania literatury.
Wydarzeniu towarzyszyły lokalne media.

Monika Górczyńska