Filia w Starachowicach

EDD 2016

W dniu 16 września 2016 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej w Kielcach Filia w Starachowicach w ramach tegorocznych obchodów Europejskich Dni Dziedzictwa miał miejsce wykład dra Marka Jedynaka na temat: "Kapliczka na Wykusie - miejsce pamięci i tożsamości narodowej".
Jak we wprowadzeniu zauważyła Monika Górczyńska, zagadnienie doskonale wpisało się w hasło przewodnie "Gdzie duch spotyka się z przestrzenią - świątynie, arcydzieła, pomniki". Myśl przewodnia tegorocznej edycji EDD miała bowiem na celu zwrócenie uwagi na fakt, że wiele zabytków jest nośnikami istotnych społecznie wartości duchowych związanych z wiarą, sztuką i historią.
Kapliczka na Wykusie niewątpliwie do takich miejsc należy. Prelegent - kustosz archiwalny IPN-u, przypomniał zebranym historię powstania kapliczki, wydarzenia i osoby, z którymi jest najbardziej kojarzona.
Audytorium : mieszkańcy miasta, nauczyciele, młodzież gimnazjalna z uwagą słuchała nietypowej lekcji historii. Wiele osób twierdziło, że dowiedziało się o nowych faktach, zdarzeniach, o których wcześniej nie słyszeli. Wykładowca dodatkowo zapraszał do zgłębienia wiedzy o Kapliczce  na podstawie książki Kapliczka na Wykusie, której jest autorem a pozycja znajduje się w zbiorach Biblioteki Pedagogicznej.
Mówił także, że wiele informacji, jemu jako badaczowi udało się pozyskać z przekazów ustnych i dzięki takim przekazom historia Kapliczki oraz pamięć o osobach z nią związanych przetrwa długie lata. Taką też nadzieję wyraziła kierownik filii, podkreślając udział w wydarzeniu wielu pokoleń, w tym młodych ludzi, którzy powinni pamiętać, iż, cytując Cycerona,  "historia to świadek czasu, światło prawdy, życie pamięci, nauczycielka życia, zwiastunka przyszłości".
Spotkaniu towarzyszyła wystawa "Śladem kapliczek powiatu starachowickiego" - w fotografii Leszka Żmijewskiego przygotowana przez p. Magdalenę Staszewską.
Biblioteka okazała się być jedynym w powiecie starachowickim i mieście organizatorem 24.edycji EDD w Polsce, co zwróciło uwagę lokalnych mediów.

Monika Górczyńska