Filia w Starachowicach

Grupa Literacka FENIKS w Bibliotece Pedagogicznej w Starachowicach

10 listopada po raz kolejny Bibliotekę Pedagogiczną w Starachowicach odwiedzili członkowie Grupy Literackiej FENIKS z Uniwersytetu Trzeciego Wieku.
Tym razem gościem specjalnym była pani dr Alicja Krawczyk, literaturoznawca, pracownik naukowo-dydaktyczny Uniwersytetu Jana Kochanowskiego w Kielcach.
Pierwszą część spotkania wypełnił wykład pani dr pod hasłem „Ars poetica”, podczas którego przypomniała narodziny poezji w starożytnej Grecji, jej rozwój i przemiany przez stulecia i znaczenie dla odbiorców do dnia dzisiejszego, kiedy to nastąpił kryzys dla twórców tego gatunku.
Pani dr Alicja Krawczyk wiele uwagi poświęciła sposobowi postrzegania poetów przez „zwykłych” ludzi, zwłaszcza w czasach antycznych, kiedy to twórcy poezji byli traktowani jak „tłumacze bogów”, posiadający niezwykle rzadki dar. Te słowa wzbudziły zainteresowanie uczestników, którzy z humorem stwierdzili, że skoro są wybrańcami bogów, to od tej chwili będą patrzeć z góry na innych ludzi. Przy tej okazji nawiązali do wiersza Stanisława Grochowiaka „Ars poetica”, który bardzo trafnie scharakteryzował ten magiczny i wyjątkowy proces tworzenia wiersza, kiedy poeta chowa się we własnym bezpiecznym świecie.
Wszyscy zgromadzeni zwrócili też uwagę na to, że nie każdy potrafi czytać poezję. Na dowód swoich słów, przytoczyli wiersz Wisławy Szymborskiej „Niektórzy lubią poezję”.
W drugiej części spotkania, pani Kazimiera Marcula, również poetka z Grupy Feniks, zaprezentowała zgromadzonym swoją, od wielu lat trwającą pasję, jaką jest rękodzieło. Mieliśmy dzięki temu okazję podziwiać niepowtarzalne wyroby, m. in. piękną biżuterię, robótki szydełkowe, ozdoby choinkowe i świąteczne, zabawki, przedstawiające postacie z bajek i wiele innych zachwycających przedmiotów, wykonanych wieloma technikami, przy pomocy różnych materiałów. Pozostaje nam tylko pozazdrościć talentu i precyzji.

Magdalena Staszewska