Filia w Staszowie

EDD 2017 Konferencja naukowa - "Krajobraz dziedzictwa - dziedzictwo krajobrazu"

Jak co roku Biblioteka Pedagogiczna w Staszowie włączyła się w obchody XXV edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. W tym roku do wspólnej organizacji EDD zaprosiliśmy Powiatowy Ośrodek Doskonalenia Nauczycieli w Staszowie oraz Staszowski Ośrodek Kultury.
Obchody rozpoczęliśmy 21.09.2017 r. o godz. 10.00 w Staszowskim Ośrodku Kultury. Całość spotkania prowadził p. Dominik Rożek, który zapoznał zgromadzonych z ideą Europejskich Dni Dziedzictwa. Następnie p. Paulina Mielnik przybliżyła młodzieży rolę dziedzictwa kulturowego regionu.
Kolejnym punktem spotkania był wykład regionalisty, malarza, rzeźbiarza p. Władysława Sadłochy : "Historia i sztuka Ziemi Staszowskiej w świetle dziejów Rzeczpospolitej". Przerywnikiem muzycznym pomiędzy wykładami był występ Karoliny Szeleś, która pięknym wykonaniem piosenek wprowadziła uczestników w jesienny nastrój.
Następnym prelegentem konferencji był Grzegorz Skubera, nauczyciel z Liceum Ogólnokształcącego im. ks. kard. Stefana Wyszyńskiego w Staszowie, który wygłosił wykład "Przyroda Ziemi Staszowskiej i formy jej ochrony".
Zakończeniem spotkania było zwiedzanie wystawy malarstwa Władysława Sadłochy "Perły Świętokrzyskie".

Monika Stemplewska