Filia we Włoszczowie

Śladami Stefana Czarnieckiego

W ramach obchodów 350. rocznicy śmierci Stefana Czarnieckiego, w dn. 19 marca 2015 r. w bibliotece pedagogicznej odbyło się spotkanie młodzieży I LO we Włoszczowie z Zygmuntem Fatygą, prezesem Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego, autora licznych artykułów w prasie lokalnej o hetmanie  i działalności  towarzystwa, redaktora dwóch książek Czarnca: gniazdo rodu Czarnieckich (2010) i Uroczystości poświęcone hetmanowi polnemu koronnemu Stefanowi Czarnieckiemu: późna potomność (2011). Na poprzednim spotkaniu w dn. 5 lutego młodzież miała przyjemność poznać Teofilę Sokolińską, autorkę książek o Czarnieckim.
Zygmunt Fatyga barwnie opowiadał o działalności Towarzystwa, licznych pamiątkach po hetmanie w kościele parafialnym w Czarncy i Centrum Edukacji i Kultury im. Stefana Czarnieckiego w Czarncy.
W swojej opowieści odniósł się również do trzykrotnego pogrzebu Czarnieckiego i związanych z tym ogólnopolskich patriotycznych uroczystościach w Czarncy w 1906, 1907 i 1937 r. Gawędę gościa urozmaiciła wystawa artykułów z prasy lokalnej o Czarnieckim, a przede wszystkim wiadomości ze strony internetowej Towarzystwa umieszczonej na Facebook-u. W czasie spotkania młodzież miała  okazje spotkać człowieka niezwykłego, wielkiego społecznika, który od lat z wielką pasją popularyzuje wiedzę o Czarnieckim nie tylko w środowisku lokalnym, ale i w całej Polsce.