Filia we Włoszczowie

EDD – "Pocztówki z dawnej Włoszczowy" - wystawa

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia we Włoszczowie zaprasza na wystawę „Pocztówki z dawnej Włoszczowy”, która została przygotowana  dzięki życzliwości Panów Cezarego Nowaka i Michała Staniaszka, autorów albumu W dawnej Włoszczowie. Fotografie wydanej w Drukarni Kontur we Włoszczowie (2010, 2015) . Przedstawia wybrane pocztówki i fotografie umieszczone w albumie. Ukazują one  Włoszczowę w latach 1913-1943. Jedynie zdjęcie włoszczowskiej synagogi  zostało zrobione w 1962 r.  Jak pisze Cezary Nowak w rozdziale „Jak powstał album W dawnej Włoszczowie. Fotografie”  (zamiast wstępu) na str. 7:

"Album, który mają Państwo przed sobą, jest wynikiem kolekcjonerskiej pasji lub, jak inni wolą ją nazwać, kolekcjonerskiej choroby. Stanowi owoc moich wieloletnich zbierackich zainteresowań związanych z samą Włoszczową i regionem włoszczowskim. Zaprezentowano tu prawie 300 starych kart pocztowych i fotografii, pokazujących, jak wyglądało miasto i życie w nim na przestrzeni kilkudziesięciu lat składających się na pierwszą połowę XX wieku. Dokumentują one rzeczywistość, jakiej już nie ma, ukazują specyficzny klimat nie tak odległej przeszłości. Często przedstawiają nieistniejące już miejsca
i, zazwyczaj, dawno zmarłych ludzi (…). Zamieszczone w albumie fotografie i karty pocztowe w większości pochodzą z mojego zbioru. Trafiły do niego z różnych źródeł: rodzinnych albumów i szuflad, darowane przez znajomych, wyszperane na targach i giełdach staroci, zakupione na aukcjach antykwarycznych i internetowych, wreszcie pozyskane za pośrednictwem kontaktów w kolekcjonerskim środowisku czasami poza granicami kraju”.

Wystawę będzie eksponowana w okresie 1 września - 31 października 2015 r.

Biblioteka składa serdeczne podziękowania Autorom albumu za udostępnienie materiałów prezentowanych na wystawie

J. Kowalska