Filia we Włoszczowie

Uroczyste obchody 350. rocznicy śmierci Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego

Stefan Czarniecki (ur.1599 - zm. 16.02.1665),  hetman polny koronny, to jeden z najwybitniejszych dowódców wojskowych wywodzący się z Czarncy, niewielkiej wioski położonej w Gminie Włoszczowa.
W tradycji narodowej jest wzorem niezłomnego żołnierza. Postrzegany za potomnych jako wzór patrioty został przez Józefa Wybickiego wymieniony w hymnie narodowym. W tradycji regionu włoszczowskiego zajmuje miejsce poczesne.

20 września 2015 r. w Czarncy odbyły się oficjalne obchody 350. rocznicy śmierci Hetmana Polnego Koronnego Stefana Czarnieckiego zorganizowane z inicjatywy Towarzystwa Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego z siedzibą w Czarncy. Część główna uroczystości obejmująca m.in. przemówienia okolicznościowe i posadzenie dębu przyjaźni przez delegacje szkół, których patronem jest Stefan Czarniecki, miała miejsce przed pomnikiem Hetmana na placu szkolnym. Po mszy świętej polowej, odprawionej pod namiotem rycerskim przy kościele parafialnym, odbyła się część piknikowa na boisku sportowym. Zgromadzeni goście mogli podziwiać występy mażoretek i młodzieżowej orkiestry dętej z Krasocina oraz pokazy chorągwi rycerskich z Sandomierza.
Biblioteka pedagogiczna włączyła się w oficjalne uroczystości poprzez przygotowanie wystawy tematycznej prezentującej książki i artykuły w prasie lokalnej o Stefanie Czarnieckim, w tym  publikacje biograficzne, literaturę piękną i malarstwo. Wystawa została przygotowana we współpracy ze Starostwem Powiatowym we Włoszczowie i Towarzystwem Pamięci Hetmana Stefana Czarnieckiego
z siedzibą w Czarncy.

J. Kowalska