Filia we Włoszczowie

Archiwum wydarzeń

W dniu 12 czerwca br. w PBW Filii we Włoszczowie odbyło się kolejne spotkanie nauczycieli bibliotekarzy powiatu włoszczowskiego dotyczące korzystania z zasobów ”Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych” i platformy e-learningowej ŚCDN ze szczególnym uwzględnieniem Modułu 7 - Metodyka pracy bibliotekarza. W dalszej części spotkania zaprezentowano ofertę lekcji bibliotecznych prowadzonych przez pracowników filii oraz przekazano informację o gromadzeniu materiałów do opracowania bibliografii „Pi-śmiennictwo nauczycieli Ziemi Włoszczowskiej za lata 2002-2014”. Po dyskusji i wymianie doświadczeń w wakacyjnym nastroju ustalono harmonogram spotkań na nowy rok szkolny. 

  


PBW Filia we Włoszczowie zaprasza na wystawę „25. rocznica wyborów 4 czerwca 1989 r.” Wystawa prezentuje przebieg pierwszych parlamentarnych w powojennej historii Polski częściowo wolnych wyborów do Sejmu i całkowicie wolnych do Senatu. Wystawa ukazuje okres od obrad przy Okrągłym Stole do udzielenia przez Sejm X kadencji wotum zaufania rządowi Tadeusza Mazowieckiego.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki od 2 czerwca do 31 sierpnia br. 

    


10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej
1 maja 2014 r. mija 10. rocznica przystąpienia Polski do Unii Europejskiej. Z tej okazji biblioteka przygotowała wystawę tematyczną ukazującą etapy rozszerzenia UE, najważniejsze wydarzenia procesu integracyjnego, siedziby Parlamentu Europejskiego w Strasburgu i Brukseli oraz inwestycje dotowane przez fundusze unijne na terenie Włoszczowy. Przygotowano również zestawienie bibliograficzne „Polska w Unii Europejskiej”. Wystawę można oglądać do końca maja 2014 r.
Zapraszamy!

  
 


100-rocznica śmierci Józefa Chełmońskiego
(7 XI 1849 – 6 IV 1914)

W związku z setną rocznicą śmierci Józefa Mariana Chełmońskiego - jednego z najwybitniejszych malarzy polskiego realizmu, PBW Filia we Włoszczowie przygotowała wystawę prezentującą biografię i twórczość malarza. Chełmoński malował sceny rodzajowe ukazujące życie wsi , sceny myśliwskie i konie – sławę przyniosły mu „Czwórki” i „Trójki”. Artysta kojarzony jest najczęściej z obrazami „Odlot żurawi”, „Babie lato” i „Bociany”. Pod koniec życia rozmiłował się w nastrojowych pejzażach, które w poetycki sposób oddawały koloryt pięknej przyrody ojczystej.
Zapraszamy!

    


XXII Tydzień Kultury Języka – Humor w powieściach Kornela Makuszyńskiego
Tegoroczne obchody XXII Tygodnia Kultury Języka w województwie świętokrzyskim przebiegają pod hasłem „Wokół rocznic wybitnych ludzi regionu świętokrzyskiego”. W związku z tym w dn. 13 marca 2014 r. biblioteka pedagogiczna przygotowała dla uczniów klasy VIb i Vc ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Włoszczowie warsztaty ukazujące humor w twórczości Kornela Makuszyńskiego. W trakcie zajęć uczniowie poznali życie i twórczość pisarza związanego z regionem świętokrzyskim przez Koziołka Matołka, który „błąkał się po całym świecie, aby dojść do Pacanowa”. W trakcie spotkania czytano przesycone humorem językowym i sytuacyjnym fragmenty „Przyjaciela wesołego diabła”, „O dwóch takich, co ukradli księżyc”, a także „Bezgrzesznych lat” i „Kartek z kalendarza”. Miejmy nadzieję, że kolejne młode pokolenie doceni twórczość „Pisarza ze słońcem w herbie”.

 


Ferie w bibliotece
6 lutego 2014 r. odbyły się zajęcia biblioteczne dla dzieci ze Świetlicy Środowiskowej „Przyjaźń” we Włoszczowie. Mili goście przybyli wraz z opiekunami: Rafałem Wojtczykiem i Bartłomiejem Stawowczykiem. Wszyscy z zainteresowaniem zwiedzili pomieszczenia biblioteczne wraz z magazynami książek i czasopism. Następnie z zaproponowanych różnych prezentacji multimedialnych wybrali tę… o Kornelu Makuszyńskim. Mamy nadzieję, że czas spędzony w naszej placówce wszyscy będą miło wspominać.

  


Kornel Makuszyński – pisarz ze słońcem w herbie
W związku z obchodami 130. rocznicy urodzin Kornela Makuszyńskiego Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia we Włoszczowie przygotowała dla uczniów klas 5 i 6 szkół podstawowych zajęcia biblioteczne. Uczniowie mogą poznać niezwykłe losy i twórczość pisarza - wielkiego przyjaciela dzieci w oparciu o prezentację multimedialną, wystawę okolicznościową i słuchanie fragmentów audiobooka „Szatan z siódmej klasy”.
W zajęciach uczestniczyli już uczniowie z Komornik (gmina Kluczewsko), Żelisławic (gmina Secemin) i Krasocina. Zajęcia będą prowadzone według zgłoszeń ze szkół podstawowych z całego powiatu do końca marca 2014 r.
Serdecznie zapraszamy! 

  
  


130. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego
(8 I 1884 – 31 VII 1953)
8 stycznia 2014 r. mija 130. rocznica urodzin Kornela Makuszyńskiego. W związku z tym PBW Filia we Włoszczowie przygotowała wystawę przybliżającą życie i twórczość pisarza, felietonisty i krytyka teatralnego, autora m.in. „Awantury o Basię”, „Panny z mokrą głową”, „Szatana z siódmej klasy” czy bawiących kolejne pokolenia „Przygód Koziołka Matołka” napisanych do rysunków Mariana Walentynowicza. Makuszyński był wielkim przyjacielem dzieci, z jego inicjatywy powstało na stokach Gubałówki sanatorium dla młodzieży. Pisarz organizował również zbiórki pieniężne na sprzęt narciarski dla ubogich dzieci. Po 1945 r. był odsuwany przez komunistyczną władzę, zmarł w biedzie i zapomnieniu w 1953 r. Rehabilitacja jego twórczości przyszła dopiero po odwilży gomułkowskiej. Wystawę można oglądać do końca marca.
Zapraszamy! 

    


Spotkania dla nauczycieli bibliotekarzy
W dn. 19 grudnia 2013 r. odbyło się spotkanie dla nauczycieli bibliotekarzy z powiatu włoszczowskiego. Na początku Pani Anna Mietelska, nauczyciel bibliotekarz z Zespołu Placówek Oświatowych w Krasocinie, przedstawiła prezentację multimedialną „Systemy informatyczne w pracy bibliotekarza” omawiającą programy stosowane w bibliotekach różnego typu. Następnie Justyna Kowalska z PBW filii we Włoszczowie przedstawiła platformę e-learningową, etapy rejestracji w Systemie Obsługi Szkoleń ŚCDN i omówiła funkcjonowanie „Sieci współpracy i samokształcenia nauczycieli bibliotekarzy szkolnych”. Informacje dotyczące sieci współpracy zostały omówione na podstawie materiałów dostępnych na stronie internetowej ŚCDN. Po dyskusji i wymianie doświadczeń nastąpiły życzenia obfitych zakupów do bibliotek w nadchodzącym Nowym Roku 2014 r. 

  


2013 – Rokiem Juliana Tuwima
W związku z ustanowieniem przez Sejm RP roku 2013 – Rokiem Juliana Tuwima Filia PBW we Włoszczowie przygotowała dla uczniów szkół podstawowych z powiatu włoszczowskiego warsztaty biblioteczne poświęcone temu wielkiemu Poecie. Zajęcia przybliżają życie i twórczość Juliana Tuwima w oparciu o wystawę okolicznościową, prezentację multimedialną, słuchanie fragmentów audiobooka z najpiękniejszymi wierszami dla dzieci, a także czytanie fragmentów książki „Rany Julek! O tym, jak Julian Tuwim został poetą” Agnieszki Frączek.
Dotychczas odbyło się 18 warsztatów. Odwiedzili nas uczniowie nie tylko z Włoszczowy, ale także z Radkowa, Moskorzewa i Kurzelowa. Do końca roku zaplanowano jeszcze kilka spotkań. Serdecznie zapraszamy!   

  
  
  


W dn. 26.09.2013 r. odbyło  się spotkanie młodzieży z klasy 2 a I LO we Włoszczowie z Janem Chmielewskim - regionalistą, bibliofilem, vice prezesem  Zarządu Oddziału Regionalnego Towarzystwa Uniwersytetów Ludowych w Kielcach.
Pan Jan Chmielewski od lat zbiera ludowe dzieła sztuki, jest autorem wielu publikacji związanych z twórczością Stefana Żeromskiego oraz działalnością i filozofią życia księdza profesora Włodzimierza Sedlaka. Szczególne miejsce w twórczości zajmują opracowania pamiętników ukazujących niedolę chłopów Cierpienia ludu wiejskiego (2008), zbiór wspomnień żołnierzy i więźniów łagrów Wigilie niewoli i wolności (2009). Jest również autorem wyboru fragmentów z literatury pięknej i pamiętnikarskiej Okruchy  chleba w życiu narodu polskiego w XIX-XX (1992) oraz publikacji Święty Izydor Oracz patron rolników (2008).
W trakcie spotkania „Kultura ludowa w Polsce” Pan Jan Chmielewski opowiadał o zwyczajach, obrzędach i życiu codziennym mieszkańców  wsi na przełomie XIX i XX wieku. Prelekcja była urozmaicona pokazem prywatnych zbiorów Pana Jana - haftów kaszubskich, wycinanek ludowych, rzeźb ukazujących pracę na roli, przedmiotów codziennego użytku, a także publikacji o sztuce ludowej.
W tej żywej lekcji historii młodzież miała zaszczyt poznać niezwykle skromnego i ciepłego człowieka o wielu pasjach.

  
  
  


W 69. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego PBW Filia we Włoszczowie przygotowała wystawę „Powstanie Warszawskie”. Wystawa prezentuje zdjęcia przedstawiające przebieg powstania oraz publikacje naukowe. Wszystkie fotografie zostały udostępnione przez Muzeum Powstania Warszawskiego. Wystawę będzie można obejrzeć w miesiącach wrzesień-październik 2013. Serdecznie zapraszamy!

   
 


Rok Mikołaja Kopernika
W związku z obchodami Roku Kopernikańskiego PBW Filia we Włoszczowie zorganizowała warsztaty dla uczniów ”Mikołaj Kopernik – wielki polski astronom”. W okresie maj – czerwiec br. odbyło się 5 spotkań z uczniami klas SP nr 1 we Włoszczowie. Uczniowie poznali życie i działalność naukową astronoma w oparciu o prezentację multimedialną i wystawę. Kolejne spotkania przewidziane są na wrzesień.

   


24 maja 2013 r. - 470. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika
PBW w Kielcach Filia we Włoszczowie zaprasza na wystawę pt. „470. rocznica śmierci Mikołaja Kopernika”. Z rocznicą śmierci wielkiego astronoma łączy się również 470. rocznica wydania drukiem De revolutionibus orbium coelestium, dzieła złożonego z 6 ksiąg, w którym Kopernik wyłożył istotę teorii heliocentrycznej. Wystawę będzie można obejrzeć w miesiącach maj - wrzesień 2013. Serdecznie zapraszamy!

     


W dn. 18 kwietnia 2013 r. w bibliotece I Liceum Ogólnokształcącego we Włoszczowie odbyły się warsztaty dla 12. nauczycieli bibliotekarzy powiatu włoszczowskiego. Pani Monika Kurzac, nauczyciel bibliotekarz z I LO, przedstawiła prezentację multimedialną „Bookcrossing - nową formą popularyzowania czytelnictwa” oraz omówiła szczegółowo tematykę spotkania w oparciu o przygotowany referat. Warto dodać, że w I LO akcja bookcrossingowa ruszyła we wrześniu 2012 r. Uczniowie w budynku szkoły do tej pory uwolnili około 150. książek. W dalszej części spotkania przebiegła dyskusja nad wykorzystaniem bookcrossingu w różnych placówkach oświatowych. Podsumowano również efekty akcji protestacyjnej „Stop likwidacji bibliotek szkolnych”.

  


150. rocznica Powstania Styczniowego
Powstanie Styczniowe, trwające od 22 I1863 do wiosny 1864,to zbrojne wystąpienie przeciwko Rosji, największe polskie powstanie narodowe. W związku z obchodami rocznicy Powstania Styczniowego PBW Filia we Włoszczowie przygotowała wystawę przedstawiającą przebieg walk zbrojnych, fotokopie obrazów malarzy polskich nawiązujących do powstania (m.in. Artura Grottgera z cyklu Polonia i Lithuania i Walerego Eliasza Radzikowskiego przedstawiające umundurowanie powstańców z 1863) oraz sylwetki dowódców - Ludwika Mierosławskiego, Mariana Langiewicza i Romualda Traugutta. Wystawa prezentuje również opracowania historyczne i dzieła literatury polskiej nawiązujące do tematyki powstańczej.
Zapraszamy!

    


W dn. 13 grudnia 2012 r. w Pedagogicznej Bibliotece Wojewódzkiej Filii we Włoszczowie odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy. Tematyka spotkania dotyczyła źródeł finansowania bibliotek w Polsce, ze szczególnym uwzględnieniem bibliotek szkolnych. Po zapoznaniu się z referatem opracowanym przez S. Balsam a przedstawionym przez J. Kowalską, rozpoczęła się dyskusja nad alternatywnymi źródłami finansowania bibliotek szkolnych. Nauczyciele bibliotekarze wymienili się doświadczeniami nad formami zdobywania środków pozabudżetowych na zakup książek i prenumeratę czasopism. Z zadowoleniem stwierdzono, że w mijającym roku biblioteki w powiecie włoszczowskim, w większości zgodnie z oczekiwaniami, zakupiły nowości wydawnicze.

 


Bolesław Leśmian to poeta niedoceniony przez swoją epokę, obecnie uznany jest za najbardziej nowatorską i najoryginalniejszą indywidualność twórczą literatury polskiej XX wieku. 5 listopada mija kolejna rocznica śmierci tego wybitnego pisarza. Z tej okazji rocznicy Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia we Włoszczowie przygotowała wystawę „75. rocznica śmierci Bolesława Leśmiana”. Wystawa przybliża czytelnikom sylwetkę Bolesława Leśmiana jako człowieka i poety, prezentuje wybrane wiersze z jego bogatej twórczości.
Wystawę będzie prezentowana do 31 grudnia 2012 r. Zapraszamy !

  


W związku z obchodami Europejskich Dni Dziedzictwa Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka Filia we Włoszczowie przygotowała dla uczniów warsztaty „Zabytki Ziemi Włoszczowskiej”. We wrześniu przeprowadzono łącznie siedem spotkań dla uczniów ze szkół powiatu włoszczowskiego. W trakcie warsztatów uczestnicy poznali najważniejsze zabytki małej ojczyzny w oparciu o projekcję multimedialną „Zabytki Powiatu Włoszczowskiego” oraz wystawę „Skarby Ziemi Włoszczowskiej”. Na zakończenie uczniowie wyszukiwali książki o zabytkach ziemi włoszczowskiej w katalogu on-line biblioteki. Wystawa została przygotowana w oparciu o księgozbiór regionalny oraz zdjęcia przekazane ze Starostwa Powiatowego we Włoszczowie, a także wykonane przez uczniów z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie.

      


W dniu 31 maja 2012 r. w PBW Filii we Włoszczowie odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy. Tematyka spotkania dotyczyła form współpracy biblioteki szkolnej ze środowiskiem oświatowym i lokalnym. Uczestniczki spotkania miały przyjemność obejrzenia prezentacji multimedialnej „Współpraca biblioteki szkolnej z nauczycielami i środowiskiem lokalnym” przygotowanej przez Renatę Basoń, nauczyciela bibliotekarza z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie. W dalszej części nastąpiła wymiana doświadczeń związanych z omawianym zagadnieniem oraz dyskusja nad statusem nauczyciela bibliotekarza w świetle planowanego uwalniania zawodów. 

    


Bolesław Prus właśc. Aleksander Głowacki – polski powieściopisarz, publicysta i nowelista okresu pozytywizmu a później realizmu, przyjaciel Stefana Żeromskiego, porównywany z Dickensem i Czechowem.
19 maja minęła 100. rocznica śmierci pisarza, z tego też powodu rok 2012 ogłoszono Rokiem Prusa pod patronatem UNESCO. W związku z tymi obchodami w PBW Filii we Włoszczowie można zapoznać się z wystawą „100. rocznica śmierci Bolesława Prusa”. Wystawa prezentuje życiorys i fotografie autora, aforyzmy i fragmenty utworów Aleksandra Głowackiego.
Wystaw można oglądać do końca sierpnia 2012.
Zapraszamy!

    


Dn. 15.03.2012 r. w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie odbył się VIII Powiatowy Konkurs Wiedzy o Książce i Bibliotece. Organizatorami byli: PBW Kielce Filia we Włoszczowie, ZSP nr 3 i Starostwo Powiatowe we Włoszczowie. W konkursie uczestniczyło 7 szkół gimnazjalnych z powiatu włoszczowskiego, w sumie 20-u uczniów. Po raz kolejny nagrody ufundowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie oraz Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach. Zadaniem uczniów było rozwiązanie testu z edukacji czytelniczej i medialnej.
Wszyscy uczestnicy reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy i zasłużyli na nagrody. Niestety można było wyłonić tylko kilku najlepszych: I miejsce zajęła Martyna Kwiecień z PG w Bukowie (opiekun Aneta Banaś); II miejsce – Paulina Jankowska z PG w Koniecznie (opiekun Anna Konarska-Ciupa); III miejsce – Alicja Szymańska również z PG z Bukowy, IV miejsce –Aleksandra Kościołek z PG w Kurzelowie (opiekun Ewelina Martoś-Wyrwał) i Magdalena Szymańska z PG Bukowy.
Po oddaniu prac konkursowych uczestnicy zwiedzili budynek ZSP nr 3, a także zapoznali się z ofertą edukacyjną szkoły. W oczekiwaniu na wyniki konkursu uczniowie należący do szkolnego koła literacko-teatralnego pod opieką Anety Standerskiej wystawili montaż teatralny z oprawą muzyczną w wykonaniu Edyty Toborek I b LO pt. „Naucz się kochać”. Można było również obejrzeć wystawę „Region w obiektywie” prezentującą fotografie autorstwa uczniów ZSP nr 3 oraz wystawę 2012 – Rokiem Janusza Korczaka przygotowaną przez bibliotekę pedagogiczną.
Konkurs przygotowały Renata Basoń i Sylwia Jaśkowska.
Imprezę uświetniła obecność dr. Roberta Ślęzaka, kierownika Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego oraz Marzeny Kwasniuk, wicedyrektora
ZSP nr 3.
Organizatorzy konkursu serdecznie dziękują panu Krzysztofowi Musiałowi właścicielowi Zakładu Ciastkarskiego „Tortela” za ufundowanie poczęstunku dla uczestników konkursu. 

      


2012 - ROK JANUSZA KORCZAKA ----- Prezentacja
XX JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

Sejm RP na posiedzeniu w dn. 16.09.2011 r. ustanowił rok 2012 – Rokiem Janusza Korczaka, Józefa Ignacego Kraszewskiego i ks. Piotra Skargi.
W 2012 roku mija 70. rocznica śmierci Janusza Korczaka – działacza na rzecz dzieci, lekarza, pedagoga, autora książek dla dzieci i młodzieży. W dn. 12-17 marca 2012 r. obchodzony jest XX JUBILEUSZOWY TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA W WOJEWÓDZTWIE ŚWIĘTOKRZYSKIM, któremu przyświeca myśl Janusza Korczaka: Dziecko jest pergaminem szczelnie zapisanym drobnymi hieroglifami, których część tylko zdołasz odczytać, a niektóre potrafisz wytrzeć lub tylko zakreślić i własną wypełnić treścią.
Włączając się w obchody XX TKJ oraz „Roku Korczakowskiego” PBW Filia we Włoszczowie organizuje w marcu i kwietniu dla klas trzecich i czwartych szkół podstawowych zajęcia biblioteczne „Spotkanie z Korczakiem”, na których uczniowie mogą zapoznać się z wystawą „Dziecko w twórczości Janusza Korczaka”, obejrzeć prezentację multimedialną o Korczaku, a także posłuchać fragmentów audiobooku „Król Maciuś Pierwszy”.
W dn. 8 marca br. już trzy klasy trzecie ze Szkoły Podstawowej nr 1 we Włoszczowie uczestniczyły w lekcjach bibliotecznych poświęconych Januszowi Korczakowi. Zajęcia dla pozostałych uczniów ze SP nr 1 i SP nr 2 we Włoszczowie są już zaplanowane na marzec i kwiecień.
Zapraszamy !

      


3 stycznia 2012 r. mija 120. rocznica urodzin Johna Ronalda Reuela Tolkiena (zm. 2 września 1973). Z tej okazji PBW Filia we Włoszczowie przygotowała wystawę „J. R. R. Tolkien i jego baśniowy świat”.
J. R. R. Tolkien był wykładowcą języka staroangielskiego na uniwersytetach w Leeds i Oksfordzie.
Opublikował ponad 100 prac z dziedziny filologii i literatury dawnej, współpracował przy powstaniu największego słownika języka angielskiego, wydawanego zaraz po I wojnie. Znał ponad 30 języków, głównie wymarłych, germańskich i celtyckich, uczył się także polskiego, lecz uważał go za trudny język i nie potrafił się nim dobrze posługiwać.
Tolkien zyskał międzynarodowy rozgłos jako autor wielu opowieści rozgrywających się w baśniowo-mitycznym świecie Śródziemia. Należy tu wspomnieć przede wszystkim powieść „Hobbit – czyli tam i z powrotem” (1937, wyd. pol. 1960), trylogię „Władcę Pierścieni” - t. 1 „Wyprawa” (1954, wyd. pol. 1961), t. 2 Dwie wieże” (1954, wyd. pol. 1960), t. 3 „Powrót króla”(1955, wyd. pol. 1963) oraz „Silmarillion” (1977, wyd. pol. 1985) (książkę po śmierci pisarza do druku przygotował jego syn Christopher Tolkien).
Tolkien jest jednym z prekursorów współczesnej literatury fantazy. Jego twórczość stała się przedmiotem kultowej fascynacji czytelników, na całym świecie istnieją kluby miłośników jego pisarstwa.
Wystawę, która prezentuje biografię i twórczość pisarza oraz fotografie z adaptacji „Władcy pierścieni” można oglądać do końca marca 2012 r.
J. Kowalska

   


Warsztaty
W dn. 1 grudnia 2011 r. odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy w Zespołu Placówek Oświatowych w Kurzelowie. W pięknie urządzonej bibliotece szkolnej Pani Ewelina Martoś-Wyrwał przekazała uczestniczkom warsztatów sprawozdanie z III Ogólnopolskiej Konferencji dla Bibliotekarzy "E-learning wyzwaniem dla bibliotek", która odbyła się 11-12 X 2011 r. w Częstochowie. Po przedstawieniu sprawozdania przebiegła dyskusja nad wykorzystaniem e-learningu w zakresie promowania czytelnictwa i biblioteki wśród uczniów. W trakcie spotkania bibliotekarze mieli również okazję porozmawiać na tematy związane z działalnością bibliotek szkolnych.
J. Kowalska

 


24 listopada – 120 rocznica urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej

Chciałbym zaśpiewać ci

Chciałbym zaśpiewać ci - lecz serce mi bije na trwogę,
piosenkę cichą i złotą, jak kraje własne, kochane,
jak ziemi przyjęcie w duszę, gdy świtem na roli stanę,
taką jak pocałunek, którego dać ci nie mogę.

Chciałbym zaśpiewać ci - lecz iść w dalszą muszę już drogę,
pieśń jako pędy wichrów, łamiące drzewa poddane,
jak górskich potoków huki.. jak słodką otwartą ranę...
taką jak pocałunek, którego dać ci nie mogę.

24 listopada minęła 120. rocznica urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej. Z tej okazji od 18.11.2011 r. w PBW Filii we Włoszczowie można zapoznać się z wystawą „120. rocznica urodzin Marii Pawlikowskiej-Jasnorzewskiej”. Maria Pawlikowska-Jasnorzewska, córka słynnego malarza Wojciecha Kossaka, ulubienica elit literackich dwudziestolecia i obiekt męskich westchnień cieszy się renomą jednej z najwybitniejszych poetek w dziejach literatury polskiej. Podejmowała tematykę związaną z miłością, przemijaniem i śmiercią oraz prawami natury, wypracowując klarowną i wyrazistą formę poezji lirycznej. Wystawę można oglądać do dnia 30 grudnia 2011 r.
S. Jaśkowska

    


2011 – Rokiem  Marii Skłodowskiej-Curie
3 grudnia 2010 r.  Sejm Rzeczypospolitej polskiej ustanowił rok 2011 rokiem Marii Skłodowskiej-Curie.  Jak napisano: W setną rocznicę przyznania Marii Skłodowskiej-Curie Nagrody Nobla w dziedzinie chemii za odkrycie nowych pierwiastków polonu i radu, Sejm Rzeczypospolitej Polskiej postanawia oddać hołd jednemu z najwybitniejszych naukowców naszych czasów, którego przełomowe odkrycia przyczyniły się do światowego rozwoju nauki … Dwukrotna laureatka Nagrody Nobla w 1903 r. w dziedzinie fizyki i w roku 1911 w dziedzinie chemii, opracowała teorię promieniotwórczości i technikę rozdzielania izotopów promieniotwórczych. Dzięki Jej odkryciom powstała radiochemia – nowa gałąź chemii. Pod Jej osobistym kierunkiem prowadzono pierwsze badania nad leczeniem raka za pomocą promieniowania jonizującego.
Włączając się w obchody 2011 – Roku Marii Skłodowskiej-Curie PBW Filia we Włoszczowie przygotowała wystawę prezentującą życie i dokonania  naukowe tej wybitnej polskiej noblistki.
Wystawę można oglądać od 20 września do 20 listopada br. Zapraszamy !

    


W dniu 19 maja 2011 r.  w PBW Filii we Włoszczowie po raz kolejny odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy powiatu włoszczowskiego.
Tematyka spotkania dotyczyła prawa autorskiego w bibliotece.
Po wstępnym omówieniu przez J. Kowalską art. 23, 231, 27 i 28 Ustawy z dn. 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (DZ.U. z 31 maja 2006 r., nr 90, poz. 631) dyskutowano na temat dozwolonego użytku osobistego, dozwolonego użytku publicznego, uprawnień placówek oświatowych w zakresie zwielokrotniania rozpowszechnionych utworów, licencji dla bibliotek (tzw. przywilej biblioteczny). Szczególną uwagę zwrócono na zwielokrotnianie utworów przez użytkowników biblioteki.
Kolejne warsztaty biblioteczne zaplanowano na przełom 09/10 2011 r.
J. Kowalska

 


100-tna rocznica urodzin Czesława Miłosza
30 czerwca 2011 roku mija 100-tna rocznica urodzin Czesława Miłosza. Z tej okazji od dnia 20 maja w PBW Filii we Włoszczowie można zapoznać się z wystawą „100-tna rocznica urodzin Czesława Miłosza”. Wystawa prezentuje sylwetkę polskiego noblisty – jego życiorys, twórczość i zdjęcia z jego życia  - od wczesnej młodości,  poprzez pobyt i pracę w Berkeley,  aż po kres jego życia w Krakowie.
Wystawę można oglądać w godzinach pracy biblioteki do 31 sierpnia 2011 r.
S. Jaśkowska

  


Dn. 28.04.2011 w internacie Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 im. Stanisława Staszica we Włoszczowie odbyła się VII edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Książce i Bibliotece. Konkurs został objęty patronatem Starosty Włoszczowskiego. Organizatorami byli: PBW Kielce Filia we Włoszczowie i ZSP nr 3 we Włoszczowie. W konkursie uczestniczyło 10 szkół gimnazjalnych z powiatu włoszczowskiego reprezentowanych przez 29-iu uczniów.  Konkurs zaszczycili swoją obecnością: Wiesław Piech - dyrektor ZSP nr 3 oraz Robert Ślęzak – kierownik Wydziału Edukacji, Kultury i Spraw Obywatelskich Starostwa Powiatowego Włoszczowie.
Konkurs nie odbyłby się gdyby nie coroczny trud nauczycieli i uczniów wkładany w przygotowanie do rozgrywek. Uczniowie mieli za zadanie rozwiązanie testu i krzyżówki z zakresu edukacji czytelniczej i medialnej.  Po trudach konkursu uczestnicy i opiekunowie obejrzeli część artystyczną w wykonaniu uczniów ZSP nr 3 przygotowaną pod kierunkiem polonistki Anety Standerskiej.
Po występach uczniów nastąpiło ogłoszenie wyników. Wszyscy reprezentowali bardzo wysoki poziom wiedzy, zwycięzców wyłoniła dopiero dogrywka. I miejsce zajęła Martyna Kwiecień z Publicznego Gimnazjum w Bukowie, II Magdalena Szymańska z tej samej szkoły, III – Karolina Muszyńska z Gimnazjum im. Jana Pawła II w Seceminie.
Po raz kolejny nagrody w postaci pięknych albumów i atlasów oraz kompletów długopisów ufundowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie. Ponadto wszyscy uczestnicy otrzymali mapy powiatu włoszczowskiego. Poczęstunek dla uczestników zasponsorował Zakład Cukierniczy „Tortela” pana Krzysztofa Musiała.
Imprezie towarzyszyły wystawa  grafik uczennicy ZSP nr 3 Michaliny Gaci, prezentacja prac uczniów związanych z obrzędami Świąt Wielkanocnych, oraz wystawa Poznajmy Ziemię Włoszczowską przygotowaną w oparciu o zbiory biblioteki pedagogicznej we Włoszczowie.
Konkurs przygotowały i przeprowadziły Renata Basoń z ZSP nr 3 i Sylwia Jaśkowska z biblioteki pedagogicznej.

Zdjęcia z arch.  ZSP nr 3 we Włoszczowie

S. Jaśkowska

    


 

 

XIX TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA

Maria Konopnicka
„Kochasz ty dom”  (fragment)

Kochasz ty dom, rodzinny dom,
Co pośród burz, w zwątpienia dnie,
Gdy w duszę ci uderzy grom,
Wspomnieniem swym ocala cię ?

O, jeśli kochasz, jeśli chcesz
Żyć pod tym dachem, chleb jeść zbóż,
Sercem ojczystych progów strzeż,
Serce w ojczystych ścianach złóż !

Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia we Włoszczowie z okazji XIX Tygodnia Kultury Języka (21-26 marca 2011 r.) przygotowała wystawę „Język poezji. Gdy pasja w duszy gra – Poeci o Ojczyźnie”. Wystawa prezentuje  najpiękniejsze strofy o ojczyźnie w literaturze polskiej  począwszy od  „Hymnu do miłości ojczyzny” Ignacego Krasickiego, poprzez m.in. „Hymn” Juliusza Słowackiego, aż do „Gawędy o miłości ziemi ojczystej”  Wisławy Szymborskiej. Wystawę można oglądać do końca kwietnia 2011 r.

J. Kowalska

    


90-ta rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego
22 stycznia 2011 roku mija dziewięćdziesiąta rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego. Z tej okazji PBW w Kielcach Filia we Włoszczowie zaprasza na wystawę „90-ta rocznica urodzin Krzysztofa Kamila Baczyńskiego”. Wystawa prezentuje sylwetkę tragicznie i przedwcześnie zmarłego poety. Wykorzystano zdjęcia z dzieciństwa i młodości twórcy, dużo miejsca poświęcono miłości Krzysztofa – jego żonie Basi. Zaprezentowano kilka jego wierszy, również te poświęcone żonie. Wystawa prezentuje także grafiki poety. Zapraszamy!
S. Jaśkowska 

      


 W dniu 9 grudnia 2010 r. w Filii PBW we Włoszczowie odbyły się warsztaty biblioteczne dla nauczycieli bibliotekarzy powiatu włoszczowskiego. Na spotkaniu omawiano dwa zagadnienia :
- Rola biblioteki szkolnej w świetle nowej podstawy programowej - prowadzenie Ewelina Martoś-Wyrwał z Zespołu Placówek Oświatowych w Kurzelowie,
- Biblioterapia w pracy nauczyciela bibliotekarza – prowadzenie Anna Mietelska z Zespołu Placówek Oświatowych w Krasocinie.
Bibliotekarze aktywnie włączyli się do dyskusji nad prezentowanymi tematami. Kolejne warsztaty biblioteczne zaplanowano na marzec 2011 r.
J. Kowalska

  


TWÓRCZOŚĆ LITERACKA POWIATU WŁOSZCZOWSKIEGO
Od dn. 25.11.2010 r. czytelnicy Filii we Włoszczowie mogą zapoznać się z wystawą Twórczość Powiatu Włoszczowskiego. Wystawa prezentuje życiorysy i twórczość pisarzy pochodzących z regionu włoszczowskiego. Prezentujemy m.in. sylwetkę Feliksa Raka - najbardziej popularnego twórcy z Krasocina, Łukasza Uniejewskiego - zmarłego przedwcześnie wybitnie utalentowanego ucznia liceum, włoszczowskiej poetki Janiny Stramskiej. Oprócz tego w gablocie wyeksponowano utwory: Zbigniewa Leoniaka, Tadeusza Stolarskiego, Jana Chmielewskiego, Zdzisława Purchały, Wacławy Zimoląg-Szczepańskiej, Janiny Chruściel, Teofili Sokolińskiej, Mieczysława Guździoła, Dariusza Kaźmierczaka oraz "Antologię twórczości młodzieży szkolnej: komu bilet w jedną stronę".

Janina Stramska
(fragment utworu „Za oknem jarzębina kołysze się”)

Za oknem jarzębina kołysze się,
rozsypując swe korale w krąg,
a w mojej piersi serce jak liść drży
do dawnych wspomnień, w których byłeś Ty.

Gdzie te poranki skąpane we mgle,
gdzie twoje oczy błękitne jak len,
gdzie jest ta miłość, która trwała wciąż,
bez zbędnych słówek i przelotnych burz.

Sylwia Jaśkowska

  


Warsztaty 
W dniu 21 października 2010 r. w PBW Filii we Włoszczowie odbyły się warsztaty dla nauczycieli bibliotekarzy gimnazjów powiatu włoszczowskiego. Głównym celem spotkania było ustalenie terminu i omówienie formy „VII Powiatowego Konkursu Wiedzy o Książce i Bibliotece”. Konkurs zaplanowano na 28 kwietnia 2011 r. w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie. Uzgodniono, że formą konkursu będzie test z edukacji czytelniczej.
Bibliotekarze z filii włoszczowskiej przekazali również ciekawe informacje z kursu „Katalogowanie w języku haseł przedmiotowych BN” na którym uczestniczyli w dn. 7-8.10.2010. Uczestnicy warsztatów mieli okazję do wymiany doświadczeń zawodowych. Na koniec spotkania ustalono terminarz oraz tematykę kolejnych warsztatów bibliotecznych.
J. Kowalska


  


Pociągiem do … Włoszczowy
PBW w Kielcach Filia we Włoszczowie zaprasza na wystawę „Pociagiem do … Włoszczowy”.
Wystawa prezentuje piękno krajobrazu Powiatu Włoszczowskiego, ciekawe trasy turystyczne, liczne książki o regionie, w tym przewodniki turystyczne i mapy. Wystawę przygotowano w oparciu o materiały wydane przez Starostwo Powiatowe we Włoszczowie i zbiory własne biblioteki. Wystawę można obejrzeć od 16 czerwca do końca września 2010.
J. Kowalska

   


KATYŃ
Od 8 kwietnia 2010 r. w PBW Filii we Włoszczowie można obejrzeć
wystawę „70. rocznica Zbrodni Katyńskiej”. Wystawa przygotowano
z wykorzystaniem materiałów informacyjnych, prasowych oraz fotokopii
zdjęć z prac niemieckiej komisji w Lesie Katyńskim w 1943 r.


J. Kowalska

   


ROK CHOPINOWSKI
1 marca 2010 r. minęła 200. rocznica urodzin Fryderyka Chopina.
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia we Włoszczowie aktywnie włączyła się w obchody jednego z najważniejszych wydarzeń promujących polską kulturę na świecie - Roku Chopinowskiego 2010 poprzez przygotowanie wystawy tematycznej o słynnym kompozytorze. Wystawa przedstawiająca życiorys i twórczość Chopina została przygotowana z wykorzystaniem książek biograficznych, plakatów oraz not o kompozytorze zawartych w wydawnictwach informacyjnych.

J. Kowalska

 


TYDZIEŃ KULTURY JĘZYKA
Pedagogiczna Biblioteka Wojewódzka w Kielcach Filia we Włoszczowe z okazji XVII Tygodnia Kultury Języka (8-13 marca 2010 r.) przygotowała wystawę „Gwara kielecka bliska naszym sercom” . Na wystawę składają się :
1. Informacje ogólne dotyczące charakterystyki gwary kieleckiej.
2. Fragmenty utworu „Krasockie wesele” (1990) poety Feliksa Raka (1903-1992) pochodzącego z ziemi włoszczowskiej. Zacytowany utwór przedstawia ludowe obrzędy weselne w Krasocinie, rodzinnej wsi poety, które przetrwały według dawnych obyczajów do 1920 r.

A juzym się ozenił,
Juzym się ucieseł,
A juzym kawalerke
Na płocie powiessieł.

A juzym się ozenieł
Na wiek wieków amyn,
A juzym się utopieł,
Jak we wodzie kamiń.

J. Kowalska

  


Dn. 05.02.2009 w internacie Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 3 we Włoszczowie odbyła się VI edycja Powiatowego Konkursu Wiedzy o Książce i Bibliotece. Organizatorami byli: PBW Kielce Filia we Włoszczowie i ZSP nr 3. Tegoroczny konkurs odbył się pod hasłem Samodzielnie korzystam z różnych źródeł informacji. Jak co roku cieszył się on dużym zainteresowaniem. Impreza jest okazją dla wąskiego kręgu nauczycieli bibliotekarzy do spotkania się i wymiany doświadczeń. Uczniowie mogą poszerzyć swą wiedzę o książcei bibliotece.
W tym roku w konkursie uczestniczyło 35. uczniów wszystkich gimnazjów powiatu włoszczowskiego. Uroczystość rozpoczęła Marzena Kwasniuk - wicedyrektor ZSP nr 3. Imprezę zaszczycili swą obecnością: Urszula Salwa - dyrektor PBW w Kielcach, Edyta Grabowska - kierownik Wydziału Instrukcyjno-Metodycznego i Opieki nad Filiami, Zbigniew Krzysiek - wicestarosta, Robert Ślęzak - kierownik Wydziału Edukacji, Kultury, Kultury Fizycznej i Turystyki. Po uroczystym powitaniu uczniowie przystąpili do rozwiązywania testu z wiedzy czytelniczej i medialnej. Po trudach konkursu i w oczekiwaniu na jego wyniki uczniowie wraz z zaproszonymi gośćmi mieli przyjemność obejrzeć sztukę Opowieść Wigilijna XXI wieku przygotowaną przez młodzież z ZSP nr 3 pod kierunkiem Anety Standerskiej. Po części artystycznej ogłoszono wyniki konkursu. Już od dwóch lat w ścisłej czołówce plasują się uczennice Publicznego Gimnazjum nr 1 we Włoszczowie pod opieką Jolanty Frej - I miejsce zajęła Karolina Krawczyk, II miejsce – Paulina Krawczyk z tej samej szkoły, na III miejscu uplasowała się Amanda Tarnik z Publicznego Gimnazjum w Koniecznie (opiekun Anna Konarska-Ciupa). Wzorem lat ubiegłych nagrody dla laureatów oraz upominki dla wszystkich uczniów ufundowało Starostwo Powiatowe we Włoszczowie.
Nauczyciele włożyli dużo trudu w przygotowanie młodzieży do konkursu. Uczniowie reprezentowali wysoki poziom wiedzy.
W czasie konkursu można było obejrzeć wystawy: Szkoła z charakterem prezentującą osiągnięcia ZSP nr 3 z ostatnich lat oraz Exlibrisy przygotowane przez Renatę Basoń, która jak w roku ubiegłym zaprezentowała również swoje prace plastyczne.
Konkurs przygotowały: Renata Basoń z ZSP nr 3 (sprawy organizacyjne) i Sylwia Jaśkowska z biblioteki pedagogicznej (część merytoryczna).