Dwie lekcje na stulecie

Dwie lekcje na stulecie

W dniu 14 grudnia w pińczowskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach odbyły się dwa spotkania z młodzieżą. Naszą placówkę odwiedzili młodzi piłkarze Uczniowskiego Klubu Sportowego Football Academy Pińczów – z kategorii młodzik młodszy (11-12 lat) pod opieką trenera Wojciecha Tęczy i z kategorii junior młodszy (15 lat) pod opieką trenera Łukasza Białego. Okazją do wspomnianych spotkań była 100. rocznica pierwszego meczu reprezentacji Polski w piłce nożnej. Został on rozegrany trzy lata po odzyskaniu niepodległości – 18 grudnia 1921 r. w Budapeszcie. Przeciwnikiem były Węgry a mecz zakończył się zwycięstwem gospodarzy 1-0.

Prowadzący oba spotkania pracownik biblioteki Marcin Salamon przedstawił przybyłym gościom historię występów polskiej kadry na wielkich turniejach – mistrzostwach świata, mistrzostwach Europy i igrzyskach olimpijskich, poprzez pryzmat poszczególnych meczów. Mieli oni okazję zobaczyć wszystkie gole strzelone przez Polaków na siedmiu powojennych mundialach i na EURO 2016 oraz zdjęcia przedstawiające wszystkie polskie reprezentacje uczestniczące w czempionatach o mistrzostwo świata i Europy. Młodzież poznała wiele faktów historycznych, zwłaszcza z okresu stanu wojennego i innych momentów zimnej wojny, które miały wpływ na rywalizację sportową. Ważnym punktem obu prelekcji i prezentacji były informacje statystyczne. Młodzi piłkarze mieli sposobność poznać nazwiska reprezentantów, którzy stanowią czołówkę pod względem liczby rozegranych meczów, ogólnej liczby zdobytych goli oraz liczby zdobytych goli w meczach o punkty – w eliminacjach i podczas turniejów. Zainteresowanie wzbudziła także lista wszystkich 61. selekcjonerów reprezentacji Polski oraz ich bilanse.

Ostatnim punktem spotkania była prezentacja wystawy książek, czasopism, płyt DVD i kaset VHS. Wśród prezentowanych książek znalazły się pozycje o charakterze biograficznym, wspomnieniowym, statystycznym, albumowym, analizy i wywiady. Niemały fragment ekspozycji stanowiły uaktualnione informacje statystyczne w formie spisów i tabel. Część wystawy poświęcona była tematyce szkoleniowej. Znalazły się na niej m.in. podręczniki trenerskie autorstwa Jerzego Talagi, „Narodowy model gry” i jego suplementy oraz inne pozycje służące nauce techniki i taktyki gry w piłkę nożną. Prezentowane na wystawie materiały pochodzą częściowo ze zbiorów biblioteki, a częściowo ze zbiorów prywatnych. 

Obie prelekcje, prezentacje i wystawa spotkały się z autentycznym zainteresowaniem publiczności. Młodzi piłkarze sprawiali wrażenie bardzo zadowolonych, mimo, że ich wizyta w bibliotece odbyła się kosztem treningu. Wyrazili ponadto chęć uczestnictwa w kolejnych tego rodzaju przedsięwzięciach. Można przypuszczać, że dzięki wtorkowym lekcjom będą samodzielnie zgłębiać historię polskiej piłki nożnej.   

Marcin Salamon